Główne place w kraju zostały już otoczone metalowymi ogrodzeniami, powoli na miejscu zbierają się także służby. Jeszcze przed rozpoczęciem demontracji na terenie całego kraju dochodzi do zatrzymań aktywistów. Policja aresztowała m.in. prawniczkę i rzeczniczkę rosyjskiego opozycjonisty. W całej Rosji na środowy wieczór planowane są protesty w obronie Aleksieja Nawalnego.

Zwolennicy Nawalnego domagają się uwolnienia polityka, którego stan zdrowia w więzieniu uległ znacznemu pogorszeniu. Pod koniec marca Nawalny rozpoczął strajk głodowy z powodu braku pomocy medycznej. Dodatkowym powodem protestów jest wniosek prokuratury moskiewskiej o uznanie Fundacji Walki z Korupcją Nawalnego za organizację ekstremistyczną.Wolność dla Nawalnego. Rosjanie będą prostestować

Protesty pod hasłem „Wolność dla Nawalnego” mają odbyć się w 106 rosyjskich miastach. Główne zgromadzenie na Placu Maneżowym w Moskwie zaplanowane jest na godz. 19:00 czasu lokalnego (18:00 czasu polskiego). Organizatorzy oficjalnie powiadomili o nim w sieci, choć władze nie wydały na niego zgody. Państwowy regulator internetu i mediów zażądał od serwisu YouTube usunięcia wideo z zapowiedzią środowego protestu.

Współpracownicy polityka pierwotnie planowali wyjść na ulice po zarejestrowaniu się w sieci pół miliona osób chętnych do udziału w protestach. 18 kwietnia jednak współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow zapowiedział, że nie można dłużej czekać, a wiece zostaną zorganizowane już w środę 21 kwietnia.

Protesty w Rosji. Główne place w kraju zamknięte

Władze Barnauł zdecydowały o wstrzymaniu ruchu na Alei Lenina oraz pracy sklepów i kawiarni w pobliżu Placu Sowietów. W Nowosybirsku do rana ustawiano płoty w pobliżu placu Lenina, a w Krasnojarsku – na placu Rewolucji oraz w pobliżu budynków samorządu regionalnego i ratusza.

To może Cię zainteresować:  Przez siedem lat była niewolnicą psychopaty