W środę odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym podjęto decyzje co do luzowania obostrzeń. Po nim odbyła się konferencja ministra Adama Niedzielskiego. Wiemy już co się zmieni.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował we wtorek, że zostaną ogłoszone kolejne decyzje odnośnie obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił je na środowej konferencji.

Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia

Minister Adam Niedzielski na początku wspominał, że możemy zauważyć tendencję spadkową jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Dodał, że poprawiła się także sytuacja w szpitalnictwie i placówki covidowe nie są już tak obłożone jak wcześniej.

Można powiedzieć, że apogeum trzeciej fali mamy za sobą. Apogeum hospitalizacji także mamy za sobą. (…) Wciąż jednak jesteśmy na wysokim poziomie – mówił minister.

Minister poinformował, że ze względu na spadek zakażeń w niektórych województwach wprowadzone będą poluzowania. W województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia zostają zachowane ze względu na wysoką liczbę zakażeń.

W pozostałych województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III – mówi minister.
Ponadto zostaną otwarte salony fryzjerskie, salony urody i kosmetyczne. Minister powiedział także, że trwają rozmowy na znoszenia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Głównym kryterium będzie częstotliwość zakażeń i zachorowań. Ponadto po weekendzie majowym prawdopodobnie zostaną otwarte ośrodki kultury i ogródki w restauracjach.

W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegóły plan dotyczący kolejnych branż. Przedstawimy plan postępowania dla całego miesiąca maj. Dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. Ale w tym planie odniesieniemy się także do komunii i wesel i innych uroczystości – mówi minister.

To może Cię zainteresować:  Wbił kij w mrowisko. Hartman o ofiarach wypadku w Chorwacji