W ostatnich dniach pojawiało się wiele pytań dotyczących nakazu zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu, w otwartej przestrzeni. Czy możemy spodziewać się poluzowania również tego obostrzenia? Głos na ten temat zabrał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ostatnich dniach pojawiało się wiele pytań dotyczących nakazu zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu, w otwartej przestrzeni. Czy możemy spodziewać się poluzowania również tego obostrzenia? Głos na ten temat zabrał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.Maseczki w całym kraju obowiązują od 10 października 2020 roku. Zakrywanie nosa i ust obowiązkowe jest nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale również na świeżym powietrzu.

Od tej reguły oczywiście istnieją wyjątki – zakrywanie twarzy nie jest wymagane np. na terenie lasów, zieleńców lub parków.

Nowe obostrzenia. Maseczki na świeżym powietrzu nieobowiązkowe?
Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się luzowania obostrzeń także w tym zakresie? Na temat tego, czy niebawem zdejmiemy maseczki, wypowiedział się podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Głównym kryterium, które będzie brane pod uwagę, to częstotliwość zakażeń – oznajmił szef resortu zdrowia.

– Rozmawiamy na ten temat, opieramy się na najnowszych badaniach w tym temacie. W przyszłą środę odniesiemy się także do tego zagadnienia. (…) Na dziś jest to dla mnie ryzyko nieakceptowalne – zapowiedział minister zdrowia.

Maseczki na świeżym powietrzu. Minister zdrowia o zmianie nakazu

Niedzielski już wcześniej pytany był o ewentualne zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. Stwierdził wówczas jednak, że musiałaby być mała częstotliwość występowania wirusa, aby wprowadzić takie poluzowanie.

To może Cię zainteresować:  Zawinił budowniczy? Hipoteza o wypadku polskiego autokaru

Szef MZ także wcześniej zapowiadał, że większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja i czerwca.