Śmierć transpłciowego nastolatka nie zakończyła sporów dotyczących jego… płci. Rodzice nie potrafili dojść do porozumienia, pod jakim imieniem ich dziecko ma zostać pochowane, dlatego podzielili jego prochy na pół i urządzili dwa pogrzeby. Ojciec chciał, by na nagrobku widniało imię, które nadano mu po urodzeniu, zaś matka uznała, że można je umieścić w nawiasie obok tego, które wybrało ich dziecko.

O podwójnym pochówku nastolatka informują australijskie media. Transpłciowy chłopiec (przyszedł na świat jako kobieta), zmarł 4 marca w szpitalu, kilka dni po podjęciu próby samobójczej. Tuż przed śmiercią odwiedziła go matka, która później stała się jedną ze stron konfliktu dotyczącego imienia, pod którym miało zostać pochowane jej dziecko.Ojciec chciał, aby wszystkie prochy pochowano razem, a na pomniku umieszczono imię, które nadano dziecku po urodzeniu. – Zgodziłabym się na umieszczenie tego imienia w nawiasach, ale jego wybrane imię powinno być zapisane jako pierwsze – tłumaczyła matka w rozmowie z mediami.

Ostatecznie rodzice podzielili prochy dziecka na pół i urządzili dwie ceremonie pogrzebowe. Ich zmarły transpłciowy syn będzie miał również dwa wpisy na nagrobku. Jednakże w akcie zgonu będzie figurowało nadane mu przez rodziców imię, ponieważ nie zostało ono prawnie zmienione przed śmiercią. Prawo w Australii Zachodniej nie zezwala dzieciom na zmianę imienia bez zgody obojga rodziców i jeśli tylko jedno z rodziców wyrazi zgodę, sprawa trafia do sądu rodzinnego.

To może Cię zainteresować:  Ksiądz zgwałcił 13-latkę. Nowy wyrok sądu

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Zawsze, jeśli czujesz, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.

Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12.00-02.00). Dorośli mogą korzystać z całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem: 800 70 22 22 i na stronie: liniawsparcia.pl Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.