Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (25.04.2021r):Mamy 7 219 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (1085), mazowieckiego (993), wielkopolskiego (810), dolnośląskiego (786), małopolskiego (602), łódzkiego (496), pomorskiego (356), zachodniopomorskiego (318), kujawsko-pomorskiego (316),lubelskiego (278), opolskiego (268), lubuskiego (206), podkarpackiego (206), świętokrzyskiego (152), warmińsko-mazurskiego (152), podlaskiego (95). 100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 49 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 144 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 758 856/65 415 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Ważny komunikat dla osób zaszczepionych

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o tym, w jaki sposób zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać wszyscy zaszczepieni. Według opublikowanej przez nich infografiki zasady, których musza przestrzegać nie różnią się wiele od tego, czego musieli przestrzegać inni – przede wszystkim chodzi o to, by wciąż chronić tych, którzy zaszczepić jeszcze się nie zdążyli.

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia opublikowało bardzo ważny komunikat dla osób zaszczepionych. Resort przypomina, że nawet po przyjęciu szczepionki należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

– Jesteś zaszczepiony przeciw #COVID19? Pamiętaj, że wciąż powinieneś przestrzegać zasad bezpieczeństwa: Dystans, Dezynfekcja, Maseczka. #SzczepimySię – czytamy na Twitterze MZ.

Nagła konferencja, chodzi o szczepionki

W najbliższym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 miliona szczepionek kilku producentów – powiedział w sobotę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, opóźnienia w dostawach wpłyną na funkcjonowanie punktów szczepień. – Pacjenci mogą zostać poinformowani o przesunięciu terminu szczepienia – zaznaczył Dworczyk. 

To może Cię zainteresować:  Brat Maryli Rodowicz błaga o pomoc. Potrzebne duże pieniądze

– W najbliższym tygodniu do Polski dojedzie łącznie mniej o 1,1 miliona szczepionek kilku producentów. (…) Wpłynie to na już funkcjonujące ponad siedem tysięcy punktów szczepień, w których są realizowane szczepienia, dlatego że w magazynach RARS-u dziś już szczepionek praktycznie nie ma. Punkty realizują na bieżąco dostawy, a tych dostaw niestety kilku nie będzie, bądź zostaną mocno przesunięte. To może się odbić na niektórych punktach w taki sposób, że pacjenci zostaną poinformowani o przesunięciu terminu – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk podczas sobotniej konferencji prasowej. 

– Problemy, o których mówimy, nie mają wpływu na rejestrację. Od poniedziałku rozpoczynamy rejestrację po dwa roczniki dziennie. Terminy będą mogły być nieco przesunięte, ale z punktu widzenia pacjenta zapisującego się na szczepienie, będzie to niedostrzegalne – zaznaczył Dworczyk. Jak dodał, „może to wywołać sytuację, że w niektórych punktach pacjenci zapisani na ten tydzień dostaną informację, że ich szczepienie będzie nieco przesunięte”.

Otwarcie gastronomii już niedługo?

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od poniedziałku 26 kwietnia w części Polski działalność wznowią salony fryzjerskie i kosmetyczne. To jednak dopiero początek, bo rząd już ma pomysł na to, co dalej. Zdaniem wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk w kolejce do otwarcia są branże: gastronomiczna i eventowa. Ta pierwsza najprawdopodobniej dostanie zielone światło na przyjmowanie gości w ogródkach.

– Te gałęzie gospodarki, które uda nam się przenieść w znaczącej części na otwartą przestrzeń – tutaj mówię o parkach rozrywki – będziemy starali się otwierać – dodała wiceminister. Przekazała, że prowadzone są też rozmowy „z gastronomią o ogródkach”.

Optymistyczne zapowiedzi dotyczą także branży eventowej, organizującej np. komunie, chrzciny i wesela. – Chcielibyśmy przygotować rozwiązania, które pozwolą w momencie, kiedy będziemy mieli coraz częściej ciepłą pogodę, dobrą pogodę, część przedsięwzięć przenieść na otwartą przestrzeń – wyjaśniła.