08.10.2020 Warszawa Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Mateusz Morawiecki, Adam Niedzielski

Informacje o koronawirusie w Polsce

Jak codziennie około godziny 10:30 ministerstwo zdrowia publikuje na twitterze komunikat o tym ile odnotowano nowych zakażeń oraz zgonów spowodowanych koronawirusem w Polsce. Od kilku dni mamy ogromne wzrosty zachorowań!

Oto wpis ministerstwa: (25.04.2021r):Mamy 7 219 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (1085), mazowieckiego (993), wielkopolskiego (810), dolnośląskiego (786), małopolskiego (602), łódzkiego (496), pomorskiego (356), zachodniopomorskiego (318), kujawsko-pomorskiego (316),lubelskiego (278), opolskiego (268), lubuskiego (206), podkarpackiego (206), świętokrzyskiego (152), warmińsko-mazurskiego (152), podlaskiego (95). 100 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.Z powodu #COVID19 zmarło 49 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 144 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem 2 758 856/65 415 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów

Od jutra duże zmiany

Od jutra wchodzą w życie poważne zmiany dotyczące obostrzeń w Polsce. Dotyczą szczególnie fryzjerów oraz edukacji w szkołach podstawowych.

Takie będą nowe obostrzenia od 26 kwietnia. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przedsztawił kilka zmian i ogłosił luzowanie obostrzeń w województwach, w których sytuacja jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem już się poprawiła.

Rząd zdecydował się poluzować obostrzenia w województwach, w których sytuacja nie jest bardzo zła. Jednak poluzowanie obostrzeń w całym kraju nie było możliwe. Jak wyjaśnił Adam Niedzielski, w tych pięciu województwach sytuacja jest nadal poważna:

 • śląskie,
 • dolnośląskie,
 • wielkopolskie,
 • łódzkie,
 • opolskie.

Rząd zdecydował o poluzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia w województwach:

 • małopolskim,
 • zachodniopomorskim,
 • kujawsko-pomorskim,
 • mazowieckim,
 • świętokrzyskim,
 • lubuskim,
 • pomorskim,
 • lubelskim,
 • warmińsko-mazurskim,
 • podkarpackim.

uczniowie szkół podstawowych w klasach I-III wracają przynajmniej częściowo do swoich szkół. Wynika to z faktu wprowadzenia hybrydowego systemu nauczania, który oznacza, że w szkole będzie mogła przebywać tylko połowa uczniów. Pozostali będą się uczyć z domu.

To może Cię zainteresować:  Oto co dzieje się z cukrem. Sklepy wydały oświadczenia

Zmiany dotkną również salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz urody. Tego typu miejsca będą mogły ponownie zostać otwarte, jednak obowiązywać będzie w nich reżim sanitarny.

Oznacza to, że w salonie będzie mogła przebywać jedynie obsługa oraz klienci. Co więcej, stanowiska muszą być od siebie oddalone o przynajmniej 1,5 metra, lub być oddzielone przesłoną.

Niestety jak na razie nie ma mowy o całkowitym zrezygnowaniu z obostrzeń w naszym kraju. Jednak już niedługo mamy poznać kolejne plany rządu dotyczące obostrzeń i otwierania kolejnych branż.

Nie żyje znany polski aktor

Nie żyje Marcin Król, aktor, reżyser i instruktor teatru „Co się stało?!” w Limanowej. Zmarł w piątek, w wyniku nieszczęśliwego wypadku na budowie. Miał 31 lat.

O śmierci Marcina Króla poinformowała w mediach społecznościowych jego żona Magdalena:

„Drodzy znajomi i przyjaciele Marcina, z przykrością i niewyobrażalnym bólem informuję, że Marcin zmarł dzisiaj w wyniku nieszczęśliwego wypadku i mimo reanimacji. Miał 31 lat, był ojcem dwójki małych dzieci, najwspanialszym mężem. Niestety nie ze wszystkimi mogę skontaktować się osobiście. Dzisiaj o godzinie 18 w naszym domu w Laskowej ( Laskowa 532) odbędzie się różaniec, nasze drzwi są otwarte dla każdego kto razem z nami chce pomodlić się w intencji Marcina. O szczegółach dotyczących pogrzebu będę jeszcze informować”.

Marcin Król zmarł w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Spoczywaj w pokoju [*]

Ważny komunikat dla osób zaszczepionych

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o tym, w jaki sposób zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać wszyscy zaszczepieni. Według opublikowanej przez nich infografiki zasady, których musza przestrzegać nie różnią się wiele od tego, czego musieli przestrzegać inni – przede wszystkim chodzi o to, by wciąż chronić tych, którzy zaszczepić jeszcze się nie zdążyli.

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia opublikowało bardzo ważny komunikat dla osób zaszczepionych. Resort przypomina, że nawet po przyjęciu szczepionki należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

– Jesteś zaszczepiony przeciw #COVID19? Pamiętaj, że wciąż powinieneś przestrzegać zasad bezpieczeństwa: Dystans, Dezynfekcja, Maseczka. #SzczepimySię – czytamy na Twitterze MZ.