CBOS wyliczył, ile powinniśmy zarabiać by zaliczyć się do jednej z grup, która mówi  o jakości naszego życia na podstawie zarobków. Są 3 poziomy: podstawowy, średni i dobrej jakości.

CBOS wyliczył, ile pieniędzy na miesiąc powinien dostawać każdy Polak. Wyniki podzielono na trzy poziomy życia – podstawowy, średni i dobrej jakości (to miło, że CBOS sam przyznaje, że życie na poziomie podstawowym nie łączy się z życiem „dobrej jakości”). Podano konkretne sumy pieniędzy, ale te wyliczenia są abstrakcyjne – zwłaszcza, jeśli mieszka się w Warszawie lub innym dużym mieście i jeszcze chciałoby się wynająć przynajmniej pokój.

Ile powinniśmy mieć w portfelu, żeby żyć na poziomie podstawowym? Na miesiąc – według CBOS – potrzeba 1467 złotych. Oczywiście dla jednej osoby, nie dla całej rodziny. Te niecałe 1500 złotych ma wystarczyć na zaspokojenie podstawowych potrzeb – czyli na żadne szaleństwa nie ma tu miejsca, nie będzie na wyjście do kina, że już nie wspomnimy nawet o sushi (na to nie ma miejsca nawet w potrzebach średnich). Jeśli mowa o szaleństwach, to jak widać wliczone jest w nie również wynajęcie pokoju, bo za taką sumę w dużym mieście pokój się znajdzie, ale na jedzenie już nie wystarczy.

Poziom wyżej, czyli średni poziom życia według wyliczeń CBOS to już szalone 2317 złotych w portfelu na miesiąc. Nadal dla jednej osoby, ale to już brzmi trochę bardziej realnie.

To może Cię zainteresować:  Eksperci pewni. Ukraińska gospodarka runie. A rosyjska? Przykre dane

„W tej pracy jest bardziej nerwowo niż się wydaje”. Pisze pan Mariusz, kierowca tira i apeluje

A ile powinno znaleźć się w portfelu Polaka na miesiąc, żeby można było uznać, że pozwala mu to na życie „dobrej jakości”? Netto – na rękę – na konto powinien wpływać przelew o wysokości 3605 zł. To brzmi już naprawdę całkiem nieźle.

Z analiz (…) wynika, że bardziej wygórowane oczekiwania dochodowe (…) deklarowali badani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita, absolwenci wyższych uczelni, mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast, a spośród grup społeczno-zawodowych – kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem. Poza tym, jeśli chodzi o dochód pozwalający na dostatnie życie, to ponadprzeciętnie duże kwoty podawali (średnio) badani z miast liczących od 20 tys. do 99 999 mieszkańców – czytamy w opracowaniu badania, wykonanym przez Małgorzatę Omyłę-Rudzką.

Nadal nie wiemy, jak można w ogóle przeżyć za 1467 złotych, ale może wyliczenia CBOS obejmują tylko mieszkających z rodzicami studentów.