Popularne świadczenie „Dobry start”, zwane też „300+” będzie do wzięcia i w tym roku. Pojawią się jednak zmiany w przyznawaniu 300 zł zł na wyprawkę szkolną.

300+ to świadczenie, które przyznawane jest jednorazowo przed jesiennym powrotem uczniów do szkół. Nie inaczej będzie i w tym roku. Pojawiły się jednak zmiany, które niektórym mogą utrudnić wnioskowanie.300+ na wyprawkę szkolną. Nadchodzą zmiany
W tym roku rodzice, którzy chcą wnioskować o przyznanie pieniędzy na ucznia, będą to mogli zrobić tylko przez internet. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapewnia PAP, że nowy sposób ma zwiększyć i efektywność, i bezpieczeństwo.

Od tej pory wniosek będzie można złożyć tylko w formie online. Po poprawnym złożeniu i urzędniczej weryfikacji, pieniądze pojawią się na kontach bankowych beneficjentów.

300+. Wniosek tylko przez internet

Składanie wniosku tylko przez internet budzi jednak wątpliwości niektórych rodziców. Resort rodziny zapewnia jednak, że dla osób, które mają problemy ze złożeniem wniosku online, przygotowano specjalne rozwiązanie.

W przypadku osób, które mają trudność w złożeniu wniosku online, uruchomione będą specjalne punkty, gdzie w prosty i szybki sposób będzie można złożyć wniosek o świadczenie – tłumaczy ministerstwo.

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej skrytykowała nowy sposób ubiegania się o świadczenie. Jak argumentują – w 2020 roku blisko co trzeci wniosek był składany w formie papierowej.

Zdaniem rządu zmiany pozwolą zaoszczędzić blisko pół miliona złotych. Oszczędności zdobyte w latach 2021-2031 z wnioskowania tylko przez internet, mają zmniejszyć koszty działania programu o 488 mln zł.

To może Cię zainteresować:  Zabójca Adamowicza wybuchł śmiechem w sądzie. Krzyczał, że jest papieżem

Nowy sposób przyznawania świadczenia Sejm uchwalił w połowie kwietnia. W nowelizacji ustawy znalazł się zapis o o składaniu wniosków na 300+ tylko w formie elektronicznej.