Przełamuje się III fala pandemii. Wygląda na to, że spada liczba zakażeń. Jednak to pierwsze, ostrożne sygnały. Pod respiratorami walczy o życie kilka tysięcy osób, dziesiątki tysięcy ciągle są w szpitalach i trafiają tam kolejno chorzy. Koronawirus i COVID łatwo się nie poddają.

Kto choruje najczęściej, jak wirus zmienia rokowania choroby, kiedy będziemy mogli funkcjonować normalniej? Rozmawiamy z dr Markiem Posobkiewiczem, specjalistą chorób wewnętrznych, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny hiperbarycznej, który współpracuje także z Medical Radio, ogólnoświatowym systemem radiostacji umożliwiającym pomoc telemedyczną dla załóg statków na morzu.

Chorują coraz młodsi ludzie. Podawał pan przykład 38-latka pod respiratorem. Obserwujecie więcej zakażeń młodych osób?

Dr Marek Posobkiewicz: – Są czterdziestoparolatkowie, trzydziestoparolatkowie. I młodsi. Niestety, osoby w tym wieku też umierają. Nie tylko trzeba podłączać ich do respiratora i bardzo ciężko przechodzą zakażenie, ale niektórzy w tym wieku – niestety – także przegrywają walkę z chorobą.

Czy 38-latek pod respiratorem to był pana najmłodszy pacjent?

  • Nie. Zdarzają się i dwudziestoparolatkowie.

Zgony nadal zdarzają się najczęściej wśród osób starszych. Ale nie było wcześniej zjawiska, które widać w tej chwili, że tak dużo choruje młodych i że w tej grupie też jest taka liczba zgonów. Minister zdrowia pokazywał niedawno dane dotyczące zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych. Grupa 31-40 lat jest w tym roku najliczniejsza.

  • Może też na to mieć wpływ to, że duża część seniorów została zaszczepiona. Ta grupa wśród pacjentów ma obecnie swoją mniejszą reprezentację.

Lekarze podkreślają wagę szczepień, ale także to, że wpływ na taki stan rzeczy mają nasze zachowania. Wszyscy słyszeliśmy o nielegalnych imprezach, otwartych mimo zakazu klubach czy siłowniach. Na ulicach, w sklepach ciągle widać sporo osób nienoszących maseczki. Czy to, co widać na oddziałach, to pokłosie tych zachowań?

  • Niestety, każde zachowanie, które związane jest z częstszą komunikacją z innymi ludźmi, szczególnie bez zabezpieczenia, predysponuje do zakażenia. Mimo że tak dużo o tym mówimy… Mówi się, że mądrość przychodzi z wiekiem. Niestety, do niektórych dopiero z wiekiem od trumny.

Często się słyszy, że brytyjska mutacja łatwiej atakuje młodych. Ale wariant brytyjski z punktu widzenia lekarza niewiele zmienia. Zakażeni chorują podobnie, bywa że ciężej, leczeni muszą być podobnie jak to do tej pory. W 70-80 proc. za to, co się dzieje odpowiadają nasze zachowania.

  • Wirus sam, gdybyśmy mu nie pomagali, to by się nie rozprzestrzeniał. On nie ma żadnych zdolności mobilnych. Po wydaleniu z organizmu przez krótki czas unosi się w aerozolu, potem osiądzie na powierzchni jakiegoś przedmiotu i czeka na osobę, która pomoże mu dostać się do następnej ofiary.

Jak się zmienił obraz tego, co pan obserwuje na oddziale covidowym w stosunku do jesieni? Ludzie chorują ciężej? Więcej wymaga tlenu? Jaka jest różnica? Czy głównie dotyczy wieku osób, które są na oddziale?

  • Zmienił się profil pacjenta, jeżeli chodzi o wiek, jest więcej pacjentów młodych. I wydaje się, że obecnie COVID wśród części pacjentów ma trochę gwałtowniejszy przebieg.

Na czym polega ta gwałtowność choroby? Czym się objawia?

  • Pacjenci, którzy na samym początku wydają się rokującymi dosyć dobrze, w ciągu kilku dni potrafią się pogorszyć, wylądować pod respiratorem i nawet stracić życie.

Z czego to wynika? Lekarze alarmują, że spora grupa pacjentów trafia za późno do lekarza, ponieważ: nie chcemy wylądować na kwarantannie, ponieważ nie chcemy być w izolacji, ponieważ zakładamy, że jakoś to przechorujemy w domu, ponieważ nie chcemy trafić do szpitala, ponieważ boimy się koronawirusa… Tak jest?

  • Jest szereg czynników. Trzeba być w tym wszystkim też bardzo pokornym, bo w swoim przebiegu COVID bywa nieprzewidywalny. Mimo że u części pacjentów jesteśmy w stanie przewidywać, jak będzie wyglądał przebieg choroby, to nigdy nie możemy być tego pewni, bo to życie weryfikuje. Patrząc na statystyki, dwadzieścia kilka procent spośród tych, którzy przegrali walkę z chorobą, to osoby bez żadnych chorób współistniejących. Od 20, prawie do 30 proc. W ostatnich danych – ponad 900 zgonów – 25 proc., czyli jedna czwarta była bez chorób współistniejących. A gdybyśmy wzięli osoby z chorobami współistniejącymi, to część ma choroby współistniejące, z którymi mogłaby jeszcze spokojnie 30 czy 40 lat, a nawet dłużej żyć. To nie jest tak, że – jak mogło się komuś wydawać – umierają osoby schorowane, z chorobami współistniejącymi, czyli ciężko schorowany senior. To są też osoby młode, które mogłyby jeszcze długo pożyć.
To może Cię zainteresować:  Kraków. Policja publikuje wizerunki. Te dwie młode kobiety są poszukiwane

Sam koronawirus nie ułatwia rozpoznania, leczenia… Katalog objawów bardzo się poszerzył, to nie tylko kaszel czy gorączka, duszności, kłopoty z oddychaniem, utrata węchu lub smaku. Niekoniecznie występują w pierwszej kolejności czy przeważają. Pojawiają się problemy z układem pokarmowym. Bardzo dużo chorych skarży się na bardzo duże zmęczenie.

– Zmęczenie jest objawem choroby, ale też pozostaje u wielu pacjentów po przechorowaniu. Dochodzenie do siebie u niektórych ludzi trwa wiele tygodni. Występują izolowane objawy, u jednego tylko ból pleców, ból głowy, często zaburzenia węchu i smaku, bądź tylko węchu, bądź tylko smaku. Czasami po prostu gorsze samopoczucie.

Tak naprawdę, jak coś nas bardzo niepokoi, to nie warto ryzykować, lepiej zrobić test niepotrzebnie niż przegapić ten czas, który jest optymalny, żeby zwrócić się po pomoc do lekarza i zastosować odpowiednie leczenie.

– Tak jest.

Koronawirus i leczenie COVID. Czy jest lek?

Lekarze potrafią leczyć COVID. Ale rzecz polega również na tym, że pewne leki muszą być podane na odpowiednim etapie choroby. Na początku podaje się remdesivir czy osocze, później remdesivir już po prostu nie działa.

– Jeżeli po 10 dniach, z reguły, wiremia się kończy, to w tym momencie podanie remdesiviru czy osocza mija się już z celem. Jeżeli nie ma wirusa, to nie ma potrzeby obciążania organizmu jakimś lekiem, tylko lepiej skupić się na wyhamowaniu rozpędzonego mechanizmu autoagresji, który się dokonuje w tym organizmie…

Jeśli ktoś czuje się niewyraźnie, leczy się w domu, jest w kontakcie z lekarzem, nie poprawia się albo dzieje się gorzej, to nie powinien ciągnąć tego stanu rzeczy 5, 7 dni. Jak wyłapać punkt graniczny, kiedy trzeba pomyśleć o leczeniu w szpitalu?

– W przypadku osoby, która pozostaje w domu, ważne jest to, jaką ma saturację, czy nie ma duszności i czy nie gorączkuje bardzo wysoko przez długi czas. Gorączka na początku infekcji jest czymś normalnym, spadek niewielki saturacji przy wysiłku lub przejściu do toalety jest też czymś normalnym. Ale jeżeli saturacja spadnie poniżej 90 i utrzymuje się, to powinno nas to niepokoić. Jeżeli ktoś miał saturację dziewięćdziesiąt kilka i nagle otrzyma wynik 87 czy 89, to przede wszystkim powinien zmierzyć ją na innym palcu lub na innych palcach u obydwu rąk. Czasami bywa tak, że jest fałszywy pomiar na którymś palcu. Wówczas ten wynik, który wyjdzie najwyższy, jest najbardziej zbliżony do prawdy, bo nie ma możliwości takiej, żeby krew była utlenowana w całym organizmie słabiej, a tylko w jednym palcu lepiej. Mogłoby być odwrotnie. Przy względnie dobrej saturacji, na którymś palcu mógłby wyjść gorszy wynik.

Pobrzmiewa doświadczenie z Medical Radio…

– Coraz więcej jest zakażeń na statkach. I jest dodatkowy problem. Od roku statki mają bardzo duże kłopoty z realizacją wizyt lekarskich na lądzie. W wielu krajach. Jest odmowa możliwości zejścia na ląd, dokonania konsultacji lekarskiej, często nawet przy dolegliwościach, w których należałoby wykonać badania laboratoryjne. Pozwolenia są wydawane tylko w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia, a i z tym czasami bywa kłopot.

Pan ma doświadczenie z COVID. Jak się pan czuje w tej chwili?

– Minęło już kilka miesięcy. Mam wrażenie, że z czasem jestem coraz silniejszy, ale nie czuję się tak w pełni sił, jak przed chorobą.

Zmęczenie też daje o sobie znać?

– Przez pierwsze kilka tygodni po chorobie, wręcz mógłbym niemal cały czas leżeć. Senność ogarniająca w ciągu dnia nie chciała mnie opuścić.

Teraz pracuje pan już na 100 procent?

– Poszedłem na pierwszy dyżur tydzień po wyjściu ze szpitala. Zastosowałem terapię pracą.

Co jest teraz ważne?

– Warto przejść w spokoju przez ten ostatni okres pandemii. Wycofać się trochę z kontaktami. Żeby można było się nadal cieszyć życiem.

Pandemia koronawirusa. Kiedy będzie normalnie?

Kiedy sytuacja poprawi się na tyle, że będziemy mogli trochę normalniej funkcjonować?

– Jeżeli utrzyma się wzrastające tempo szczepień, duża liczba osób, która będzie po przechorowaniu i zmiana warunków atmosferycznych spowodują, że późna ciepła wiosna i lato mogą być już całkowicie inną rzeczywistością. Ale powinniśmy wtedy pamiętać o jednym, że mimo iż pandemia wyhamuje, to nie znaczy, że wirus zniknął. On nadal będzie zbierał żniwo wśród osób nie posiadających odporności. Będzie powodował zachorowania, będzie powodował również zgony, tylko nie w takiej ilości, jak w tej chwili.