Nasi pacjenci cierpią, na nic nie mają siły, duszą się, oni łapią powietrze jak ryby – mówi Faktowi Agata Joutsen (32 l.), pielęgniarka, która dobrowolnie zgłosiła się na skrajnie niebezpieczną misję ratowania pacjentów z koronawirusem. Pani Agata pielęgniarką jest od 9 lat. Na co dzień pracuje w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku. To, co zobaczyła w szpitalu tymczasowym w Gdańsku zapamięta do końca życia…

Mam wrażenie, że pacjenci, mimo takiego krytycznego stanu, nie poddają się. Walczą do końca, bardzo chcą żyć. Za wszelką cenę chcą przetrwać, szczególnie jeśli mają dla kogo.Jak to jest być z umierającą osobą do końca?

– Pracuję w tym zawodzie wiele lat, ale to zawsze będzie trudne. Jeśli tylko mogę to staram się usiąść przy takim pacjencie, wziąć za rękę. Staram się rozmawiać, opowiadam nawet swoje historie. I to ma ogromny sens, pacjenci nie czuja się sami, a my widzimy ich reakcję. Widzimy jak zmieniają się parametry takiej osoby, jak obniża się akcja serca. Pacjent się wycisza w momencie takiego kontaktu. Nawet różne środki farmakologiczne nie działają tak, jak spokojna bliskość drugiego człowieka. Teraz miałam taki przypadek. Byłam z umierającą osobą do samego końca. Podawałam leki przeciwbólowe, starałam się ochładzać, przemywać buzię wilgotnym ręcznikiem, tak, żeby tej pani było milej. Pilnowałam, by była w wygodnej pozycji. To jest takie towarzyszenie tej osobie, bycie obok, a na koniec wytarcie ostatniej łzy. Bo u każdej osoby, która umiera zaraz po zgonie pojawia się łza w oku. Część osób może to odebrać jako wyraz cierpienia, ale to jest zupełnie naturalne i zdarza się u wszystkich.

Można rozpoznać, że pacjent umiera?

– Tak. Są takie charakterystyczne objawy. To m.in. twarz Hipokratesa, taka charakterystycznie naciągnięta. Oczywiście także mówią o tym niestabilne parametry życiowe. Kilka lub kilkanaście godzin przed śmiercią jest też takie pobudzenie.

Można pomyśleć, że to poprawa?

– Tak zdarza się niemal u wszystkich. Nagle próbują wstawać, wydaje się, że są w lepszym kontakcie i może to wszystko idzie w dobrą stronę, ale zazwyczaj okazuje się, że nie.

Boi się pani o siebie?

– Nie, jestem zaszczepiona. Przeszłam też koronawirusa, tak jak i cała moja rodzina. Uważam, że jestem w wystarczający sposób zabezpieczona. Mam kilka par rękawiczek, kilka warstw ochronnych. Po każdym wyjściu ze strefy brudnej bierzemy prysznic. Używamy preparatów, które są bakterio i wirusobójcze. Idąc do domu, szpitala też nie opuszczamy bez gruntownego wykapania się i dezynfekcji, bo to też byłoby narażenie naszych rodzin, a tego nikt nie chce. Moi bliscy boją się o mnie, to jest naturalne, szczególnie mama.

A mimo to pani tu pracuje…

– Czuję, że mam misję. Warunki są jednak inne niż w szpitalu. Takie trochę polowe. AmberExpo to taka hala konferencyjno-wystawiennicza i tam w dużej mierze nie ma dostępu do światła dziennego. Przynajmniej na tej części dla pacjentów. Są tylko pojedyncze świetliki. I tam jest po prostu ciemno, całe oświetlenie jest sztuczne. Pacjenci też nie do końca wiedzą jaka jest pora dnia. Takie odizolowanie ich od światła dziennego też wpływa negatywnie na ich samopoczucie.

Nie ma chwili wytchnienia…

– Absolutnie. Cały czas trzeba monitorować parametry pacjentów, sprawdzać przepływ tlenu. To jest na barkach lekarzy i pielęgniarek. Bardzo dobrze, że w tych czynnościach pielęgnacyjnych odciążają nas ratownicy. Oni wykonują złotą robotę w dużej mierze. Mam wrażenie, że oni są podstawą istnienia tych oddziałów COVID-owych. Pacjenci potrzebują pomocy niemal przy każdej czynności, nawet tej najbardziej prozaicznej.

To całe szczelne ubranie, kombinezony, czepki, gogle, maseczki na pewno nie ułatwiają pracy.

To może Cię zainteresować:  To koniec 500 plus i dodatkowych emerytur? Potrzeba pilnych cięć

– Intensywnie pracujemy w kombinezonie i całym rynsztunku. Organizm jest po tym wykończony. Tak bardzo się pocimy, że jesteśmy skrajnie odwodnieni. Zdejmujemy kombinezony i wyglądamy jak byśmy wyszli prosto spod prysznica. Bo ten pot ścieka wszędzie. Mamy przecież na sobie dwie warstwy sztucznego ubrania. Najpierw zakładamy jednorazowe spodnie z bluzą. Na to zakładamy kombinezon plus ochraniacze na buty, a także specjalne czepki i kaptury. Oprócz tego maski z filtrem ffp3. Do tego przyłbice, do tego część z nas nosi gogle.

Pani też nosi gogle?

– W pracy pielęgniarki gogle kompletnie nie zdają rezultatu. One tak parują, że nie ja nie widzę żył pacjenta. Nie jestem w stanie założyć mu wkłucia. Nie ma właściwie żadnej przestrzeni przewiewu, by nasz organizm mógł oddychać swobodnie. Potem potrzebujemy czas na regenerację, na uzupełnienie płynów. To widać po naszym organizmie, jak jest odwodniony. Mamy skurcze w mięśniach, bo są one pozbawione elektrolitów.

Czego wam brakuje?

– Naszemu organizmowi tlenu. Objawy odwodnienia długo towarzyszą nam po każdym dyżurze. Jest poczucie bardzo silnego zmęczenia, pragnienia i głodu. Pojawiają się skurcze, które są związane z brakiem magnezu. Przysłowiowa powieka lata nam cały czas. Są skurcze mięśni całego ciała.

A pacjentom czego brakuje?

– Spokoju. Leżą na salach 8-osobowych. Ciągle wyją maszyny. Im brakuje takiego momentu, że mogą się wyciszyć. Że mogą spać. Tutaj to niemożliwe. Tu całą dobę jest ruch. Całą dobę pobieramy krew na badania, całą dobę podajemy leki, zapalone jest światło, jest hałas. Kardiomonitory właściwie wyją cały czas i różne alarmy. Naszym pacjentom, oprócz tego bezpośredniego kontaktu z rodziną, brakuje spokoju.

Czy rodziny mogą przekazywać różne rzeczy swoim bliskim?

– Tak. To wszystko przechodzi przez specjalne śluzy, jest dezynfekowane. Wszystko, co przynosi rodzina trafia do pacjentów. Moi pacjenci są skupieni na takich przyziemnych sprawach, żeby było im ciepło, żeby rodzina dowiozła jakiś koc. Na innych oddziałach szpitalnych pacjenci czytają książki, oglądają filmy na telefonach, tutaj tego nie ma.

Pacjenci są tak słabi?

– Tak, nie mają siły na taką dodatkową aktywność. Nawet, kiedy my im proponujemy, że poprosimy rodzinę o jakąś książkę to odmawiają. Gdzieś w internecie krążą różne filmiki, niby z oddziałów COVID-owych. Ani medycy, ani pacjenci nie wrzucają takich relacji do sieci. Rozumiem celebrytów, ale ja nie widziałam żadnego z moich pacjentów, żeby nagrywał jakąś relację i wrzucał na media społecznościowe, żeby wrzucał jakieś posty. Ci ludzie nie mają na to siły.

O czym rozmawiacie z pacjentami? Oni czymś się interesują? O coś pytają?

– Najważniejsze dla nich jest to, kiedy wyzdrowieją i będą mogli pójść do domu. Kiedy to wszystko się skończy i kiedy oni będą mogli normalnie oddychać. W większości nasi pacjenci z trudem łapią oddech, jak ryby… Faktycznie są umęczeni.

A wy nie możecie im nic odpowiedzieć…

– Nie możemy. Nie wiemy, czy wrócą do zdrowia. Możemy ich tylko uspokajać i informować o tym, co się dzieje na bieżąco. Mówimy jak możemy im pomóc i im ulżyć. Te pytania są pragmatyczne. Nikt tu nie ma ochoty na rozważania egzystencjalne. Dla nich ważne jest to, żeby im ulżyć w tym cierpieniu. Bo nasi pacjenci cierpią.

Cuda się u was zdarzają?

– Oczywiście. Zdarzają się. Mieliśmy taką starszą pacjentkę panią Stefanię. Wydawałoby się, że człowiek po 70-tce, czy 80-tce to już raczej nie rokuje. Z panią Stefanią tak było. Myśleliśmy, że jej się nie uda, była taka słabiutka, ale wyszła z tego i wróciła do domu.

Rozmawiała Maja Fenrych