Grupa Rosjanek wykonywała rozgrzewkę przed udziałem w maratonie. Wysportowane kobiety zostały sfilmowane podczas robienia przysiadów na tle meczetu w Kazaniu. Wywołało to oburzenie wśród muzułmanów.

Lekkoatletki rozgrzewające się przed maratonem w Kazaniu wywołały skandal. Kobiety ubrane w obcisłe stroje do biegania trenowały w pobliżu meczetu Kul Szarif w Republice Tatarstanu.Rosjanki zostały sfilmowane od tyłu, gdy wykonywały przysiady. Zastępca mutfiego Tatarstanu Rafik Mukhametshin stwierdził, że zachowanie kobiet było „prowokacyjne” i „niedopuszczalne”.

„To niedopuszczalne. Można znaleźć inne tło. Myślę, że są to z ich strony działania prowokacyjne. Nie popieramy takich zachowań – powiedział jeden z muzułmańskich przywódców.”

Wielu muzułmanów wyraziło w mediach społecznościowych oburzenie nagraniem. Byli szczególnie rozgniewani dlatego, że film zrobiono podczas ramadanu, czyli świętego miesiąca muzułmanów, który jest czasem postu i duchowego oczyszczenia.

Autorka nagrania twierdzi, że to, że ćwiczenia odbywały się na tle meczetu, było zupełnie przypadkowe. Twierdzi, że ona i inne lekkoatletki nie chciały nikogo urazić.

Nie realizowałyśmy żadnych złych zamiarów i nigdy nie chciałyśmy nikogo urazić. Rozgrzewałyśmy się na scenie, która stała na tle meczetu – tłumaczy Ekatrina.

To może Cię zainteresować:  Nagranie. Tak zakuli 17-latkę w kajdanki. Pisała kredą przed kościołem