Aleksander Kwaśniewski nadal zmaga się z poważnymi powikłaniami po zakażeniu COVID-19, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. Nie da się tego wyleczyć – twierdzą lekarze.

Aleksander Kwaśniewski oraz jego żona Jolanta zakazili się koronawirusem w lutym tego roku, podczas kilkumiesięcznego pobytu w Szwajcarii. Była prezydencka para zwalczyła objawy choroby, jednak wirus nie pozwolił im o sobie zapomnieć.

Niestety choroba często nie kończy się po ustaniu bezpośrednich objawów. Po przebyciu infekcji istnieje duże ryzyko długotrwałych powikłań, szczególnie neurologicznych.

Oprócz fizycznego osłabienia, które przez wiele miesięcy towarzyszy dużej części ozdrowieńców, były prezydent opowiedział dziennikarzom „Fakt” o jeszcze innym męczącym go powikłaniu.

Oprócz fizycznego osłabienia, które przez wiele miesięcy towarzyszy dużej części ozdrowieńców, były prezydent opowiedział dziennikarzom „Fakt” o jeszcze innym męczącym go powikłaniu.

Aleksandrowi Kwaśniewskiemu towarzyszyły także poważne problemy z pamięcią. Tego typu dolegliwości potrafią dotkliwie uprzykrzyć życie.

Czasami doskonale wiedziałem, że kogoś znam, albo gdzieś byłem, a nie mogłem przypomnieć sobie nazwiska czy miejsca. Wiedziałem, że posiadam informację na jakiś temat, a nie mogłem sobie przypomnieć – kontynuował były prezydent.

Jolanta Kwaśniewska także nadal odczuwa skutki choroby. Była pierwsza dama po infekcji zachorowała na zapalenie nerek. „Ciągle ma problemy z alergią” – Kwaśniewski dodał w rozmowie z „Faktem”.

Mgła mózgowa – groźne powikłanie po koronawirusie

Tzw. mgła mózgowa to pojęcie, które służy do opisu zespołu objawów zaburzeń neurologicznych, coraz częściej występujące w kontekście COVID-19. Objawy obejmują dolegliwości takie jak problemy z koncentracją czy zamglenie świadomości. Pacjenci zgłaszają także problemy z pamięcią i komunikacją.

To może Cię zainteresować:  Jutro posypią się mandaty. Wielka akcja policji. Nawet 2 tys. zł kary

Niestety na mgłę mózgową nie ma lekarstwa. Terapia polega głównie na łagodzeniu występujących objawów. Duże znaczenie ma zbilansowana dieta, wypoczynek i zrównoważona aktywność fizyczna. Mgła w końcu ustąpi, ale proces może być długi i męczący.