Od poniedziałku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą się zapisywać osoby w wieku 16 i 17 lat. Co jednak istotne, nastolatkowie nie mogą przyjąć preparatu bez zgody rodziców. Jak powinni się zachować, gdy opiekunowie nie chcą im na to pozwolić?

16- i 17-latkowie będą szczepieni preparatem firmy Pfizer. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodziców. Opiekunowie powinni wypełnić kwestionariusz, który znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.Wiadomo jednak, że nie brakuje osób, które sceptycznie podchodzą do wątku szczepień. Co w przypadku, gdy niepełnoletnia osoba będzie chciała przyjąć preparat przeciw COVID-19, a rodzic na to nie zezwoli?

16- i 17-latkowie, którzy chcieliby się zaszczepić przeciw COVID-19, ale nie mają na to zgody rodzica, mogą poprosić o pomoc pediatrę. Lekarz pediatra mógłby rozwiać obawy rodzica i przekonać go, by dał zgodę na szczepienie – powiedziała w Radiu Zet Marlena Połetek-Fudala z biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Jeżeli rodzice będą nieugięci i nie będą chcieli wyrazić zgody na szczepienie nastolatka, to wówczas zgody zastępczej może udzielić sąd.

Pójście do sądu to ostateczność – zauważa Połetek Fudala.

Jak zapisać się na szczepienie?
16- i 17-latkowie rejestrują się na szczepienie podobnie, jak dorośli. Do wyboru mają kilka sposobów:

telefon na infolinię 989;
rejestracja przez internet, korzystając z systemu e-Rejestracji;
SMS na numer 880-333-333;
rejestracja bezpośrednio w punkcie szczepień.

To może Cię zainteresować:  Takie wykształcenie ma Klaudia Jachira. Totalne zaskoczenie?