Władze zdecydowały się na spalenie ponad 19 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Wszystkie były przeterminowane, a ich zniszczenie, jak tłumaczą, ma na celu zapewnienie obywateli, że dostają bezpieczne, nieprzeterminowane szczepionki.

Światowa Organizacja Zdrowia początkowo apelowała, aby nie niszczyć przeterminowanych dawek szczepionek, jednak w ostatnim czasie zmieniła zdanie. Malawi jest pierwszym afrykańskim państwem, które zdecydowało się na spalenie przeterminowanych preparatów i jak zapewniają władze, dokonano tego dla dobra obywateli.

Tysiące spalonych szczepionek na COVID-19
Malawi w ostatnim czasie odnotowało spadek zaufania do służby zdrowia, a na szczepienie zgłaszało się coraz mniej osób. Tamtejszy minister zdrowia powiedział, że zniszczenie przeterminowanych dawek było niefortunne, ale z pewnością przyniesie korzyści.

Kiedy rozeszły się wieści, że posiadamy przeterminowane szczepionki, zauważyliśmy, że ludzie nie przychodzą do naszych klinik, żeby się szczepić. Jeśli nie spalimy ich, ludzie będą myśleć, że używamy przeterminowanych szczepionek w naszych placówkach, a jeśli nie będą przychodzić, COVID-19 wciąż będzie się rozprzestrzeniał – powiedział dr Charles Mwansambo dla BBC, dodając, że spalenie było “tylko formalnością”, ponieważ szczepionki zostały zniszczone już wcześniej.

26 marca Malawi otrzymało 102 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca i wykorzystało prawie 80 proc. Na etykietach widniała data ważności 13 kwietnia. W związku z tym zniszczono 19 610 dawek.

Malawi nie jest jedynym afrykańskim państwem, które posiada przeterminowane szczepionki. We wcześniejszych oświadczeniach WHO zalecało, aby je zachować, jednak ostatnio przekazało, że ze względów bezpieczeństwa lepiej jest je zniszczyć.

To może Cię zainteresować:  "Zła matka", która pozwoliła córce z zespołem Downa wziąć ślub ma coś do powiedzenia 23 lata później

Chociaż wyrzucanie szczepionek jest godne pożałowania w kontekście każdego programu szczepień, WHO zaleca, by te przeterminowane dawki zostały usunięte z łańcucha dystrybucji i bezpiecznie zutylizowane – napisano w oświadczeniu z 17 maja.