Wielu z nas myśli, że udar dotyczy tylko osób w podeszłym wieku, niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy z nas jest narażony niezależnie od tego ile lat posiadamy.

Poniżej poznasz objawy jakie nie powinny umknąć naszej uwadze, a dzięki temu możemy uratować życie nie tylko sobie, ale również innym.

Najczęstsze wczesne zapowiedzi udaru:

1. Rozmazany obraz lub utrata widzenia
Wszystko zaczyna się od oczu. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w jednym lub obu oczach. Około 44% osób, które doznały udaru, wcześniej doświadczyły zaburzeń widzenia.

2. Nagły ból głowy lub zawroty głowy
Zawroty głowy prawie zawsze występują u kobiet przed 45 rokiem życia. To jasny znak, że powinnaś jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

3. Problem z mówieniem i rozumieniem mowy
Czasami niewielkie problemy z mową mogą nawet przejść niezauważone. Towarzyszy im zwykle poczucie braku kontroli nad mową i niemożności wyartykułowania tego, co chce się powiedzieć, częste są też nieporozumienia wynikające z niezrozumienia innych.

4. Problemy z chodzeniem i utrata równowagi
Gwałtowne odczucia ogólnego osłabienia ciała i omdlewania kończyn również mogą sugerować udar. Niektórzy doświadczają wtedy nawet paraliżu i upadają na ziemię. To częsty objaw udaru i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Przedstawię Ci prosty test na ten objaw. Unieś szeroko po bokach ręce z dłońmi otwartymi i skierowanymi ku górze. Wytrzymaj tę pozycję przez 10 sekund. Jeśli któraś z rąk opadnie, to znak, że mięśnie są osłabione.

To może Cię zainteresować:  Kilkudniowego Piotrusia zostawiono w oknie życia. Przy chłopcu leżał list z prośbą od mamy

5. Ból twarzy po jednej stronie
Udarowi nie koniecznie zawsze towarzyszy ból, ale gdy poczujesz nagłe ukłucia bólu po prawej lub lewej stronie twarzy i w kończynach, może to oznaczać, że zaczyna się u Ciebie udar.

6. Silne bóle głowy i migrena
Bardzo częsty objaw udaru. Lekarze ustalili na grupie 542 badanych osób, które to osoby doświadczyły udaru w młodym wieku z towarzyszącym ostrym bólem głowy, że często miały też migren. Objaw ten jest częstszy u kobiet.

7. Sparaliżowana twarz
Jest to jeden z najczęściej pojawiających się objawów udaru. Sparaliżowana jest jedna połowa twarzy.

8. Znużenie
Według badań takie symptomy takie, jak znużenie i dezorientacja przed udarem są częstsze u kobiet.

9. Czkawka
Udar wpływa na ośrodek oddechowy mózgu, co powoduje czkawkę. Ten wczesny objaw jest częstszy u kobiet.

10. Drgawki i trudności ze złapaniem oddechu
Nagła niemożność złapania oddechu często pojawiają się u osób, które doświadczyły udaru. W wyniku braku tlenu dochodzi do arytmii serca.

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiec chorobie, niż ją leczyć. Odżywiaj się więc zdrowo, bądź aktywna fizycznie i wysypiaj się. Pij mniej alkoholu i ogranicz palenie papierosów oraz zwracaj uwagę na wagę ciała.