Wielu z nas myśli, że udar dotyczy tylko osób w podeszłym wieku, niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy z nas jest narażony niezależnie od tego ile lat posiadamy.

Poniżej poznasz objawy jakie nie powinny umknąć naszej uwadze, a dzięki temu możemy uratować życie nie tylko sobie, ale również innym.Najczęstsze wczesne zapowiedzi udaru:

1. Rozmazany obraz lub utrata widzenia
Wszystko zaczyna się od oczu. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w jednym lub obu oczach. Około 44% osób, które doznały udaru, wcześniej doświadczyły zaburzeń widzenia.

2. Nagły ból głowy lub zawroty głowy
Zawroty głowy prawie zawsze występują u kobiet przed 45 rokiem życia. To jasny znak, że powinnaś jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

3. Problem z mówieniem i rozumieniem mowy
Czasami niewielkie problemy z mową mogą nawet przejść niezauważone. Towarzyszy im zwykle poczucie braku kontroli nad mową i niemożności wyartykułowania tego, co chce się powiedzieć, częste są też nieporozumienia wynikające z niezrozumienia innych.

4. Problemy z chodzeniem i utrata równowagi
Gwałtowne odczucia ogólnego osłabienia ciała i omdlewania kończyn również mogą sugerować udar. Niektórzy doświadczają wtedy nawet paraliżu i upadają na ziemię. To częsty objaw udaru i wymaga natychmiastowej opieki medycznej. Przedstawię Ci prosty test na ten objaw. Unieś szeroko po bokach ręce z dłońmi otwartymi i skierowanymi ku górze. Wytrzymaj tę pozycję przez 10 sekund. Jeśli któraś z rąk opadnie, to znak, że mięśnie są osłabione.

To może Cię zainteresować:  USA. 29-latka skazana na śmierć. Za to straci życie

5. Ból twarzy po jednej stronie
Udarowi nie koniecznie zawsze towarzyszy ból, ale gdy poczujesz nagłe ukłucia bólu po prawej lub lewej stronie twarzy i w kończynach, może to oznaczać, że zaczyna się u Ciebie udar.

6. Silne bóle głowy i migrena
Bardzo częsty objaw udaru. Lekarze ustalili na grupie 542 badanych osób, które to osoby doświadczyły udaru w młodym wieku z towarzyszącym ostrym bólem głowy, że często miały też migren. Objaw ten jest częstszy u kobiet.

7. Sparaliżowana twarz
Jest to jeden z najczęściej pojawiających się objawów udaru. Sparaliżowana jest jedna połowa twarzy.

8. Znużenie
Według badań takie symptomy takie, jak znużenie i dezorientacja przed udarem są częstsze u kobiet.

9. Czkawka
Udar wpływa na ośrodek oddechowy mózgu, co powoduje czkawkę. Ten wczesny objaw jest częstszy u kobiet.

10. Drgawki i trudności ze złapaniem oddechu
Nagła niemożność złapania oddechu często pojawiają się u osób, które doświadczyły udaru. W wyniku braku tlenu dochodzi do arytmii serca.

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiec chorobie, niż ją leczyć. Odżywiaj się więc zdrowo, bądź aktywna fizycznie i wysypiaj się. Pij mniej alkoholu i ogranicz palenie papierosów oraz zwracaj uwagę na wagę ciała.