Banany można nazwać bombą witaminową dla organizmu. Są bardzo smaczne i zdrowe. Zawierają błonnik, przeciwutleniacze i sporo składników odżywczych.

Banany są doskonałe dla osób, które cierpią na niedobór potasu. Jeden owoc zawiera aż 465mg tego pierwiastka. W sklepach możemy spotkać banany w różnych kolorach, dlatego warto wiedzieć, które z nich są najlepsze dla naszego organizmu.

Każdy kolor banana ma inne właściwości zdrowotne.
Zielone banany pomagają regulować poziom cukru we krwi. Mają niski indeks glikemiczny i nie powodują nagłego wyrzutu insuliny. Dodatkowo takie niedojrzałe banany są dużo bardziej sycące.

Lekko dojrzały banan, który ma już żółte zabarwienie jest dużo słodszy o zielonego. W tym stadium posiada już mnóstwo antyoksydantów, które chronią przed wolnymi rodnikami.

Dojrzały banan, na którym zaczynają się pojawiać brązowe kropki jest bardzo smaczny. Te cętki oznaczają, że w owocu znajduje się TNF, czyli substancja, która wspomaga leczenie nowotworów. Oprócz tego dojrzały banan reguluje ciśnienie krwi i dodaje energii.

Mocno dojrzałe, miękkie i brązowe banany są najsłodsze ze wszystkich. Dodatkowo wspierają zdrowie mięśni i kości oraz są bogate w składniki odżywcze. Zmniejszają też stres i niepokój.

A Ty, po którego banana sięgasz najczęściej?

To może Cię zainteresować:  Zmniejsza stany zapalne. Tak pozbędziesz się bólu kręgosłupa