Politycy pracują już nad dwoma projektami. Jednym z nich jest projekt konfiskaty prewencyjnej, którym zajmuje się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a drugim projekt o dostępie do kont bankowych, którym zajmuje się minister finansów Tadeusz Kościński.

System Informacji Finansowej (SInF) to projekt, dzięki któremu rząd uzyska dostęp do wiedzy o każdym koncie bankowym założonym przez obuwatela Polski. Dane mają trafić do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej i nie tylko.

SInF ma służyć do realizacji zadań sądów, prokuratury i służ. Do danych będzie mieć dostęp wiele instytucji, m.in. CBA, ABW, policja czy Straż Graniczna.

Celem rządu jest zapobieganie prania pieniędzy lub finasowania terroryzmu, a także zapobieganie niektórym przestępstwom.

Projekt ten ma dodatkowo zmniejszyć koszty funkcjonowania oraz obciążenia biurokratyczne organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych i pozostałych przedmiotów gospodarczych.

„Nie sposób nie odnieść wrażenia, że w ostatnich latach system fiskalny państwa staje się coraz bardziej represyjny, a proces inwigilacji obywateli i przedsiębiorców postępuje”- mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP ds. podatkowych

„Należy jednak już teraz apelować o zaniechanie prób przemycenia w projekcie przepisów, które prowadziłyby do daleko idącej, wykraczającej poza zakres implementacji dyrektywy UE, inwigilacji obywateli i przedsiębiorców”– podkreśla ekspert.

To może Cię zainteresować:  Skandowali "Czarnek out". Minister edukacji zareagował