Wielu ludzi bagatelizuje zmianę koloru moczu, a jest to bardzo duży błąd, ponieważ jego odcień może świadczyć o stanie naszego zdrowia.

Zapytacie pewnie jaki kolor moczu jest prawidłowy i nie ma czym się przejmować. Otóż jeśli w waszym organizmie nic złego się nie dzieje powinien mieć on barwę jasnożółtą podobną do koloru słomy. Mocz powinien być przejrzysty, a nie mętny.

Ciemnożółty kolor świadczy o odwodnieniu i należy wtedy  przyjmować znacznie większą ilość płynów.

Jeśli mocz ma zbyt jasny kolor znaczy to, że mamy do czynienia z zatruciem wodą. Pijąc zbyt dużą ilość płynów możemy sobie zaszkodzić. Nadmiar może powodować wypłukanie sodu, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu.

Nie należy się jednak samemu diagnozować, zmiana koloru moczu może mieć różne przyczyny. Powodem mogą być przyjmowane leki, choroby nerek lub niedoczynność tarczycy. Dlatego tak ważne jest aby kontrolować jego kolor i w chwili kiedy mamy podejrzenia, że jego barwa się zmieniła wybrać się jak najszybciej na jego zbadanie.

Zaniepokoić powinno nas kiedy zauważymy, że nasz mocz ma pomarańczowy odcień (chyba, że wcześniej jedliśmy sporą ilość malin, marchewki lub buraków) wtedy można podejrzewać, że możemy mieć problem z woreczkiem żółciowym.

W przypadku brązowego moczu prawdopodobnie chodzi o wątrobę.

Jeśli jednak zauważysz barwę czerwoną lub w moczu zauważysz krew nie zwlekaj. Udaj się jak najszybciej do lekarza. Istnieje wtedy bowiem zagrożenie, że cierpisz na chorobę nerek lub pęcherza.

To może Cię zainteresować:  Smutny widok na drodze. Kierowca autobusu pomógł osieroconemu maluchowi

Objawem stanów zapalnych jest też zmiana koloru moczu na mętny. Zaniepokoić też powinna też zmiana zapachu moczu na bardziej ostrą.

Obserwujcie każdego dnia swój mocz. I pamiętajcie, że lepiej dmuchać na zimne. Konsultacja u lekarza jeszcze nikomu nie zaszkodziła.