Onychofagia to naukowe określenie dla zjawiska, jakim jest obgryzanie paznokci, a zwłaszcza patologicznej niezdolności do kontrolowania takiej skłonności.

Każdy człowiek przekonany jest, że paznokcie obgryzają ludzie zdenerwowani, zestresowani, zagubieni itp.

Prawda jest jednak inna. Najnowsze badania dowodzą coś całkiem innego.

Według badań opublikowanych w „Dzienniku terapii behawioralnej i psychiatrii eksperymentalnej”, obgryzanie paznokci może być oznaką… perfekcjonizmu.

„Uważamy, że osoby wykazujące te natręctwa mogą być perfekcjonistami – oznacza to, iż nie są one w stanie się zrelaksować czy działać w normalnym tempie. Są przez to skłonne do frustracji, zniecierpliwienia oraz rozczarowań, gdy nie uda im się osiągnąć zamierzonego celu.”- mówi Dr Kieron o’Connor (autor tego badania).

W badaniu udział wzięło 48 osób z czego połowa miała nawyk do obgryzania paznokci. Uczestnicy mieli wypełnić ankietę na podsatwie, której można było zbadać poziom ich zorganizowania i kontrolowania swych emocji.

Ci, którzy byli nałogowymi „obgryzaczami” zostali sklasyfikowani jako organizacyjni perfekcjoniści. Obgryzanie ma być sposobem na rozładowanie piętrzącej się w nich energii.

Długotrwałe obgryzanie paznokci może okazać się bardzo nieprzyjemne w skutkach. Nawyk ten może doprowadzić do osłabienia zębów, rozwoju infekcji i zdeformowania płytki paznokciowej.

To może Cię zainteresować:  12-latka zaszła w ciążę. Rodzina nie posłuchała lekarzy