W okresie letnim jesteśmy bardziej narażeni na ukąszenia czy ugryzienia przeróżnych owadów, ale nie zawsze potrafimy rozpoznać przez co zostaliśmy zaatakowani, a czasem taka wiedza może nie tylko pomóc nam w uśmierzeniu bólu, ale również pozbycie się świądu, który potrafi czasem doprowadzić nas do szaleństwa.

Poniżej przedstawiamy po czym poznać co nas ugryzło1. Komary:

Ukąszenie komara znają wszyscy. To niewielka, swędząca opuchlizna o wyraźnych granicach. Jeśli nie masz uczulenia, to wiesz, że swędzenie i ślad same znikną po kilku dniach. Najcięższe jest jednak powstrzymanie się od drapania. dlatego lepiej posmarować miejsca łagodzącym środkiem.

Jeśli jednak zauważysz objawy, takie jak ból stawów, gorączkę, opuchliznę węzłów chłonnych – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Może to oznaczać reakcję alergiczną lub infekcję miejsca ukąszenia.

2. Pchły:

Mogą pojawić się w domu niezależnie od tego czy masz zwierzęta. Gryzą w kilku miejscach naraz. Łatwo je rozpoznać po zaczerwienionych wypustkach, pogryzienia są bardzo swędzące.

Ranę należy przemyć amoniakiem, wykąpać się i wyprać ubranie.

3. Pluskwy:

Pluskwy podstępnie lokują się w naszych domach i gryzą nas nocą. Jeśli pojawiają się na odsłoniętej części ciała 3-4 charakterystyczne ślady ugryzienia w linii lub trójkącie wezwij fachowców od zwalczania pluskiew.

4. Pająki:

Ugryzienia pająka zależą od rodzaju. Niektóre ugryzienia bardzo bolą, a inne nawet nie swędzą. Dwa ślady zostawione na skórze świadczą o tym, że to był pająk.

Jeśli nie ma odczynu ugryzienia nie były groźne i znikną po 5-10 dniach. Jeśli pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i ból skonsultuj to z lekarzem.

5. Kleszcze:

Po usunięciu kleszcza ze skóry trzeba jeszcze przez kilka dni uważnie obserwować miejsce ukąszenia, czy nie pojawia się zaczerwienienie, które może sygnalizować boreliozę. W razie jego zaobserwowania lub złego samopoczucia i wystąpienia takich dolegliwości jak podwyższona temperatura czy nudności, należy zgłosić się do lekarza.

To może Cię zainteresować:  Prąd podrożał w Sędziszowie. O ile? Lepiej usiądźcie

6. Mrówki:

Na skórze pojawiają się wykwity przypominające pokrzywkę oraz pęcherzyk z zaczerwienieniem wokół. Mogą mocno piec i swędzieć. U osoby bez alergii dolegliwości ustępują po kilkudziesięciu minutach. Pęcherzyk zmienia się w niewielka krostę i pozostaje na skórze do 3 dni.

7. Błonoskrzydłe (osy, pszczoły itp.):

Bliskie spotkanie z błonoskrzydłymi są dotkliwie bolesne, ponieważ żądło często zostaje pod skórą. Mogą pojawić się reakcje alergiczne takie jak szok anafilaktyczny. Trzeba najpierw upewnić się, że w skórze nie pozostało żądło. Następnie obserwować czy nie mamy objawów alergii.

Alergia na jad pszczół ma 4 stopnie nasilenia. Stopień pierwszy to wysiew pokrzywki, świąd, niepokój oraz ogólne złe samopoczucie.

Stopień drugi: obrzęk naczynioruchowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, ból brzucha, biegunki, nudności, wymioty i zawroty głowy.

Trzeci stopień charakteryzuje się dusznością, świstem krtaniowym, chrypką i dysfagią.

Czwarty to wstrząs anafilaktyczny, sinica oraz nietrzymanie moczu i stolca.

8. Skorpiony:

Nie występują w Polsce, ale podczas wakacji możemy się na nie natknąć i to wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, ponieważ występują one we Włoszech, południowej Austrii oraz Szwajcarii. Te mieszkające w Europie nie są groźne dla człowieka, z wyjątkiem osób, które są uczulone na ich jad.

Po pierwsze należy przemyć dotknięty obszar skóry wodą z mydłem, by pozbyć się brudu i bakterii. Trzeba upewnić się, że żądło nie zostało pod skórą, ponieważ mogłoby doprowadzić do infekcji. Następnie trzeba podnieść ukłutą kończynę i zastosować zimny opatrunek, by złagodzić opuchliznę. W ciągu 30 minut ból minąć. Jeśli doświadczymy dalszych symptomów, lub jeśli ukłute zostało dziecko, lepiej na wszelki wypadek zobaczyć się z lekarzem.

Podziel się tymi przydatnymi informacjami z rodziną i znajomymi na Facebooku. Każdy powinien umieć rozróżnić typy ukąszeń oraz wiedzieć co robić w każdym przypadku!