Pozycja w jakiej śpimy może mieć bardzo duże znaczenie. Osoby, które śpią zbyt krótko narażają się na nadciśnienie, nadwagę, depresję i chroniczne zmęczenie. Jednak nieprawidłowe ułożenie ciała może negatywnie wpływać na żołądek, powodować zmarszczki oraz wywoływać ból pleców i szyi niezależnie od tego czy śpimy regularnie po 8h.

Pozycja w jakiej śpimy ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też jeśli odpowiednio się ułożymy, możemy poprawić jakość snu, bez konieczności wydawania pieniędzy na nowy materac.John Douillard, który specjalizuje się w zaburzeniach snu, komentuje to tak:

– „Odpoczywanie oraz spanie na lewym boku oferuje wiele korzyści zdrowotnych oraz przyczynia się do wydłużenia życia.”

Specjaliści podkreślają też, że pozycja, w której śpimy ma ogromny wpływ na to, jak pracuje nasz układ pokarmowy. Astmatykom zaleca się, aby nie spali na plecach.

Korzyści płynące ze spania na lewym boku:

*Łagodzi zgagę

Jeśli często miewasz problemy ze zgagą, a zjadłeś obfitą kolację, połóż się spać na lewym boku. W ten sposób zmniejszysz dyskomfort.

*Chrapanie

Chrapanie ma negatywny wpływ na kondycję serca i jego funkcjonowanie. Można jednak to zredukować, kładąc się na lewym boku. Jest to też zalecana pozycja dla ludzi cierpiących na bezdech senny.

*Korzystnie wpływa na serce

Spanie na lewym boku dobrze wpływa na funkcjonowanie naszego serca. Jak wyjaśnia dr John Douillard: „Gdy śpimy na lewym boku, przepływ krwi do serca jest znacznie łatwiejszy dzięki sile grawitacji, przez co serce w trakcie snu jest odrobinę odciążone z pracy.”

To może Cię zainteresować:  Pogoda znów zaskoczy. Eksperci już wszystko wiedzą

*Wspomaga układ limfatyczny

Układ limfatyczny i węzły chłonne mają duży wpływ na ogólny stan naszego zdrowia, a spanie na lewym boku pobudza filtrowanie toksyn i przepływ płynu limfatycznego.