Większość z nas bierze prysznic przynajmniej raz dziennie, niektórzy pewnie nawet więcej. Pytanie tylko czy jest to dla nas dobre ?

Naukowcy twierdzą, że powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia. I podają, jak często tak naprawdę powinniśmy się myć.Przekonują, że nie ma potrzeby myć się aż tak często. Ba, sami sobie wyrządzamy krzywdę, jeśli codziennie wchodzimy pod prysznic.

Jak często brać prysznic?

Amerykańskie Towarzystwo Dermatologiczne, uznawany na całym świecie autorytet medyczny, wystosował zalecenia dla różnych grup ludzi. Zależnie od wieku, częstotliwość kąpieli powinna być różna. Małym dzieciom niekiedy wystarczy jedna, maksymalnie dwie kąpiele w tygodniu. Mówimy tu oczywiście o takich prawdziwych kąpielach, długich, porządnych, z myciem głowy i dużą ilością piany. Dzieci, które myją się za często, mogą mieć problemy ze skórą – kąpiel nadmiernie ją wysusza, zdziera płaszcz lipidowy. Brud paradoksalnie może być dla dzieci dobry dla zdrowia – dzięki niemu organizm nabierze większej odporności, jego niewielka ilość naprawdę może być pozytywna.

A co z dorosłymi? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Generalnie jednak jeśli bierzemy prysznic codziennie, to nie sprawiamy wcale prezentu naszej skórze. Niektórzy dermatolodzy twierdzą, że tak jak u dzieci, również i u dorosłych porządna kąpiel raz, dwa razy w tygodniu wystarczy. Ponieważ jednak większość z nas nie jest sobie w stanie tego nawet wyobrazić, to wcale nie trzeba aż tak drastycznie oszczędzać na higienie. Okazuje się, że nawet codzienny prysznic może zostać, ale trzeba w nim wprowadzić pewne zmiany.

To może Cię zainteresować:  Złe wieści ws. 500 plus. Minister pozbawiła Polaków złudzeń

Jaki brać prysznic?

Po pierwsze niech to będzie naprawdę krótki prysznic – bardziej obmycie ciała, a nie wyszorowanie go do czysta.

Po drugie, woda powinna być letnia a nie gorąca.

Po trzecie – odstawcie chemię do mycia. Gorąca woda w połączeniu z mydłem bardzo wysusza skórę, przez co staje się ona o wiele bardziej podatna na wszelkie podrażnienia.

Tak naprawdę jednak kąpiel najbardziej optymalnie jest brać co drugi dzień, wtedy można już nawet pokusić się o taką porządniejszą. Warto też nałożyć na wilgotną skórę balsam, który zapobiegnie wysuszeniu.

Oczywiście zalecenia te dotyczą ludzi, którzy nie cierpią na różnorakie przypadłości – np. na nadmierną potliwość. Każdy z was powinien je dostosować do swoich potrzeb i swojej sytuacji. Jeśli jednak bierzecie codziennie prysznic ze względu na przyzwyczajenie, a nie ze względu na potrzebę, to warto te przyzwyczajenia zmienić.