27 grudnia w Polsce rozpoczął się Narodowy Program Szczepień. O godz. 8:15 w szpitalu Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie została zaszczepiona pierwsza osoba.- Naczelna Pielęgniarka placówki, Alicja Jakubowska.

W rozmowie z dziennikarzami pielęgniarka wyznała:„Na szczepienie zdecydowałam się od razu. Myślę, że moją postawą pokazuję, że warto się zaszczepić. Po to, by wrócić do normalności. Każdy ma mamę, dziadków, dzieci – jeśli nie chce zaszczepić się dla siebie, to niech zrobi to dla innych.”

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, pracownicy DPS-ów, MOPS-ów, sanepidów, aptek, uczelni medycznych, a także niemedyczny personel placówek medycznych. Szacuje się, że zaszczepienie pierwszej grupy, czyli ponad miliona osób potrwa do połowy lutego.

Kolejną grupą będą m.in. pensjonariusze DPS-ów, czy ZOL-ów, a także służby mundurowe oraz osoby których wiek wynosi powyżej 60 lat. Jeżeli wszyscy wyrażą chęć zaszczepienia, to potrwa to do jesieni 2021 roku.

Osoby niezaszczepione będą podlegali obostrzeniom, co już zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk:

„Status osoby zaszczepionej rzeczywiście będzie nieco się różnił od (statusu) osoby, która nie przyjęła szczepionki. Ale to wynika z prostej konsekwencji czy prostego faktu, polegającego na tym, że osoba skutecznie zaszczepiona sama staje się bezpieczna, ale też zyskujemy pewność, że nie jest niebezpieczna dla innych”

Restrykcje będą obowiązywać także osoby, które wyrażą chęć zaszczepienia, lecz jeszcze będą na nie oczekiwać. Osoby poniżej 60 roku życia, nieposiadające żadnych chorób współistniejących i pracujące w domach szczepione będą na samym końcu. Prawdopodobnie nie nastąpi to w 2021 roku, lecz do czasu szczepienia będą traktowani tak samo jak antyszczepionkowcy, przez co będą objęci tymi samymi restrykcjami.

To może Cię zainteresować:  Taki widok zastał w Lublinie. Kierowca chwycił za telefon

„Mamy przed sobą do zaszczepienia niemal 31 milionów osób, bo tyle jest Polaków powyżej 18. roku życia. I ta grupa jest grupą docelową. Oczywiście, na pewno nie wszyscy się zaszczepią, ale naszym zadaniem jest zabiegać o to, żeby zaszczepił się jak największy procent z nich, skorzystał z możliwości bezpłatnego, dobrowolnego szczepienia.”-oszacował Dworczyk w TVP Info