Lizanie, czyli pocałunki psa mogą być dobre dla Ciebie i Twojego zdrowia.

1. Psi oddech jest dobry dla Ciebie
Trzeba obalić jeden z mitów, że psie usta nie są czystsze niż ludzkie. Mając na uwadze powyższe, psy mają zupełnie inny system immunologiczny, co oznacza, że mają inny mikrobiom. Ich probiotyki (zdrowe mikroorganizmy żyjące w systemie) różnią się od tych ludzkich, dlatego nie stanowią dla nas zagrożenia.2. Pocałunki umacniają relację
Wiesz o tym, że przytulanie i całowanie najbliższych działa dobrze, to dlaczego miałoby to nie pomóc we wzmacnianiu więzi z psem? Fizyczne okazywanie uczuć uwalnia okstocynę (tzw. hormon ‚przytulania’) w mózgu i tworzy nić między istotami – nie tylko między ludźmi.

3. Buziaki szczeniaka poprawiają Twój nastrój
Na pewno zauważyłeś, że wtedy nagle na Twojej twarzy pojawia się uśmiech. To dlatego, że pocałunki od kogoś, kogo darzysz uczuciem sprawiają, że uwalnia się serotonina, która jest związkiem chemicznym, tworzącym poczuciem szczęścia i zadowolenia.

4. Twój pies też ma z tego korzyści
Pamiętasz, co pisaliśmy wcześniej o różnych mikrobiomach? To oznacza, ze Twój pies także czerpie z tego korzyści. Za każdym razem, gdy daje Ci całusy, on także korzysta z unikalnej mieszanki mikroorganizmów. Twoje bakterie są tym, czego Twój psiak potrzebuje, aby odeprzeć choroby.

5. Okazanie szacunku
Gdy Twój pies całuje Twoją twarz, jest to oznaka posłuszeństwa i uznania Twojej władzy.

To może Cię zainteresować:  Mama 10-latka z Opola przerażona. To znalazła w cukierku z Halloween

6. Łagodzi stres
Psy pokazują swoją miłość przez lizanie i robią dokładnie to samo, gdy są zestresowane. Liżą wtedy ulubioną zabawkę lub swoją łapkę. Jeśli nie dajesz rady z pocałunki na twarzy, zaoferuj psu swoje ręce.

7. Psie pocałunki mogą chronić przed alergią
Niemowlęta i małe dzieci mogą dużo czerpać z tego, że w domu są psy. Nie tylko dostają dużo dodatkowej miłości, ale psy myślą, że dzieci w gruncie rzeczy są ich małymi, którymi trzeba się zająć i je chronić. Do tego wszystkiego niemowlęta i maluchy, które dorastają z psami mają znacznie zmniejszone ryzyko rozwoju alergii na sierść zwierząt domowych.

8. Psy, które liżą i całują okazują tym samym zainteresowanie i troskę
To dorosłe psy robią w stosunku do swoich małych. Jeśli takie samo zachowanie wykazuje wobec Ciebie, znaczy, ze kocha Cię bardzo mocno i chce, żebyś był szczęśliwy i zdrowy