Czy wiesz ile Twój organizm potrzebuje snu aby się zregenerować?
Wszystko zależne jest od Twojego wieku. Sprawdź ile Ty potrzebujesz snu…

Zmęczenie to nie jedyny efekt niedostatecznej ilości snu. Możesz odczuć także szereg innych: brak apetyty, trudności w koncentracji i spadek nastroju.Zdaniem specjalistów, problemy ze snem mogą prowadzić do wielu innych zaburzeń zdrowotnych. Jeśli będziesz spać mniej niż 5 godzin na dobę, skutki odczuje m.in. Twoje serce.

To nie wszystko – śpiąc zbyt mało, narażasz swój organizm na problemy z nadwagą i cukrzycę. Właśnie dlatego tak ważne jest, byś wiedział, ile godzin snu potrzebuje Twój organizm.

Charles Czeisler, profesor na Uniwersytecie Harvarda, w latach 2004-2014, przeprowadził badania, których celem było ustalenie, ile godzin powinniśmy spać w zależności od wieku.

Oto liczba godzin snu, zalecanych zgodnie z etapami rozwoju człowieka:

Noworodek (0-3 miesiąca): 14 do 17 godzin
Niemowlę (4-11 miesiąca): od 12 do 15 godzin
Dziecko (1-2 lata): od 11 do 14 godzin
Przedszkolak (3-5 lat): od 10 do 13 godzin
Dziecko w wieku szkolnym (6-13 lat): od 9 do 11 godzin
Nastolatki (14 do 17): 8-10 godzin
Młodzież (18-25 lat): od 7 do 9 godzin
Dorośli (26-64 lata): od 7 do 9 godzin
Seniorzy (powyżej 65 lat): od 7 do 8 godzin
Jeśli będziesz spać zgodnie z powyższymi zaleceniami, istnieje duża szansa, że wyeliminujesz problemy zdrowotne, z którymi bezskutecznie się zmagasz.

To może Cię zainteresować:  Twierdzi, że pracował w laboratorium w Wuhan. Trudno uwierzyć w jego relację

Z czego wynikają problemy ze snem? Oto główne przyczyny:

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu, należy stres i otaczająca nas technologia Jej nadmiar skutecznie utrudnia nam zasypianie.

Gdy się denerwujemy, nasz organizm uwalnia kortyzol, zwany „hormonem stresu”. Gdy jego poziom jest zbyt wysoki, organizm nie może zapaść w sen potrzebny do regeneracji.

Organizm uwalnia także melaninę, dzięki której nasz sen jest głębszy, a my śpimy lepiej. Gdy narażamy go na nadmierne emitowanie światła z urządzeń elektronicznych, ilość wydzielanej melaniny zmniejsza się. Z tego względu zaleca się zasypianie w ciemności.