Dziewięcioletni chłopiec omal nie zginął przez to, że podjął popularne na TikToku wyzwanie. Dziecko połknęło malutkie magnesy, które spowodowały spustoszenie w jego jelitach. Teraz mama chłopca przestrzega innych rodziców.

9-letni Jack Mason ze Stirling w Szkocji musiał przejść bardzo poważną operację po połknięciu dużej ilości maleńkich magnesów. Chłopiec podjął popularne wyzwanie na TikToku, które polega na tym, że dzieci wkładają sobie magnesy do ust, aby wyglądały jak kolczyki.

Jack został przewieziony do szpitala 7 września z powodu bólu brzucha i wymiotów. Po wykonaniu USG personel medyczny szybko wysłał go do Królewskiego Szpitala Dziecięcego w Glasgow, gdzie prześwietlenia wykazały, że coś blokuje jelito dziecka – podaje BBC.

Szybko odkryto, że wszystko przez małe magnesy. Jack przyznał, że je połknął. Lekarze wyjaśnili matce dziecka, Carolann McGeoch, że będzie ono wymagało operacji usunięcia magnesów i wszelkich uszkodzonych tkanek.

Wytłumaczono mi, że szkody, jakie te magnesy mogły spowodować, mogą być tak ekstremalne, że Jack może nie przeżyć – McGeoch powiedziała BBC. Po czterech godzinach spędzonych na sali operacyjnej Jack stracił wyrostek robaczkowy, jelito cienkie i 30 cm jelita grubego.

Osiem dni po operacji Jackowi pozwolono wrócić do domu. Teraz jego mama chce, aby inni rodzice zrozumieli skalę niebezpieczeństwa, które zagraża ich dzieciom. – Jack ma szczęście, że żyje – powiedziała Carolann. – Jeśli jego doświadczenie może uniemożliwić innym dzieciom przechodzenie przez to samo, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby to zrobić.

To może Cię zainteresować:  Turysta zadzwonił na policję. Dyżurny "mało z krzesła nie spadł"

Na początku tego roku NHS w Anglii wezwał do zakazu stosowania magnesów neodymowych lub „super mocnych”, które są sprzedawane jako zabawki, przedmioty dekoracyjne i fałszywe kolczyki. Po przypadkowym połknięciu małe magnetyczne łożyska kulkowe zaciskają się w tkance jelit, co powoduje odcięcie dopływu krwi. W Anglii w ciągu ostatnich trzech lat 65 dzieci wymagało pilnej operacji po połknięciu magnesów.