Dobrzy ludzie zwykle wszystkim ufają i wierzą w dobre intencje drugiej osoby.
Jest wiele ludzi, którzy wręcz wykorzystują dobroć innych i potrafią być wspaniałym i aktorami kiedy dążą do swojego celu.

Właśnie z takimi osobami nie powinniśmy się spotykać, bo nawet się nie zorientujemy, gdy wpakujemy się w toksyczną znajomość, z której z każdym kolejnym tygodniem będzie coraz ciężej się wyplątać.

Psychologowie twierdzą, że 1 na 25 osób ma zaburzenia socjopatyczne i bez skrupułów wykorzystuje innych. Nie potrafi kochać i myśli tylko o sobie. Jak jednak możemy sprawdzić czy przypadkiem nie spotykamy się z kimś takim albo nie zaczynamy „przyjaźnić” się z koleżanką, która wcale dobrze nam nie życzy? Poniżej znajdziesz 12 podpowiedzi. Jeżeli zauważysz u danej osoby wszystkie te cechy, odseparuj ją od swojego życia. Tak będzie dla Ciebie lepiej.

#1. Brak realnego spojrzenia na rzeczywistość
Wiesz, że masz stuprocentową rację w jakiejś kwestii, a druga osoba nie jest w stanie przyjąć tego do wiadomości i idzie w zaparte? Nie dostrzega swoich błędów, nie poczuwa się do odpowiedzialności i udaje, że nic się nie stało, mimo iż wszystko wskazuje na coś zupełnie przeciwnego? No to mamy pierwszy problem.

#2. Przekręcanie faktów
Oszuści są w tym świetni. Potrafią manipulować faktami i sprzeczają się do upadłego, a Ty ostatecznie zaczynasz myśleć, że chyba nie można aż tak kłamać i że to Ty się pomyliłeś. No cóż trafiłeś na mistrza przewrotności.

#3. Wstrzymanie informacji
Gdy socjopata czuje, że coś może zdradzić jego prawdziwą naturę, po prostu milczy. Nie wdaje się w dyskusje, nie pisze, nie dzwoni. Dobrze wie, że cisza jest zabójcza dla osób, którym na nim zależy i wykorzystuje ją jako swoją tajną broń. Z reguły nie przyznaje się do kłamstw, bo wie, że nic nie da mu się udowodnić. Uwielbia za to zbierać informacje o innych, by wykorzystać je dla swoich korzyści albo jako dobre pole do manipulacji.

#4. Wprowadzanie w błąd
Bazowanie na emocjach innych jest zdecydowanie karygodnym zachowaniem, a omawiany typ osoby jest w tym wyjątkowo dobry. Manipuluje i wprowadza w błąd po to, aby jego ofiara miała poczucie winy, czuła się przestraszona albo osamotniona. Potrafi tak świetnie namieszać w głowie, że Twój najlepszy przyjaciel może stać się dla Ciebie wrogiem numer 1. Wie, że słowa mają wielką moc i chętnie ją wykorzystuje.

To może Cię zainteresować:  12-latka zaszła w ciążę. Rodzina nie posłuchała lekarzy

#5. Kłamstwa
Kłamstwa składają się osobowość takiego człowieka. Dzięki nim może stać się w oczach rozmówcy kimkolwiek chce. Jeśli da się złapać na kłamstwie, na poczekaniu wymyśla kolejne, aby zatuszować to pierwsze.

#6. Brak poczucia winy
Ktoś, kto jest zły nie zna takiego pojęcia jak wyrzuty sumienie. Na swoich partnerów i przyjaciół wybiera ludzi, którzy są bardzo dobrzy i z trudem dostrzegają zło u innych. Wykorzystuje ich i nie przejmuje ich uczuciami.

#7. Brak poczucia odpowiedzialności
Taki człowiek nie nadaje się na właściciela zwierzaka, co tu dopiero mówić o zakładaniu rodziny. Nie wie, co to odpowiedzialność, woli jej unikać zrzucając na barki innych: znajomych, członków rodziny, współpracowników.

#8. Manipulowanie
Nie da się wygrać z kimś takim. Wszystkim wmówi, że to Ty jesteś źródłem problemów i sprawi, że każdy będzie się nad nim litował. Wie w jaki sposób manipulować otoczeniem i uczuciami.

#9. Fałszywa przyjaźń
Jeśli ktoś taki chce Ci w czymś pomóc, raczej będzie szukać w tym korzyści dla siebie. Odnosisz dziwne wrażenie, że Twoje problemy sprawiają tej osobie przyjemność? Tak pewnie jest,

#10. Złodziej czasu
Im więcej czasu poświęcasz im, np. odpowiadając na idiotyczne smsy czy czytając to, co wysłali, tym mniej czasu poświęcasz swojemu własnemu życiu. Taki toksyczny człowiek będzie chciał odseparować Cię od rodziny i znajomych, żeby przypadkiem nie spróbowali otworzyć Ci oczu.

#11. Podwójne życie
Ty widzisz to, co chcesz zobaczyć (i taka osoba świetnie wkomponuje się w swoją rolę), ale prawda jest całkiem inna. Ktoś, kto ma skłonności socjopatyczne świetnie udaje, że jest prostolinijny i nieskomplikowany, ale tak naprawdę prowadzi podwójne życie. Jeśli nie masz dowodów na to, gdzie pracuje, co robi, nie znasz jego czy jej znajomych, nigdy nie byłeś w domu tej osoby, miej oczy szeroko otwarte.

#12. Kontrola
Toksyczni ludzie bardzo dbają o to, abyś nie odkrył zbyt wiele o ich życiu, ale za to starają się mieć pełną kontrolę nad Twoim.

Uważaj, kogo obdarowujesz pełnym zaufaniem.