Otępienie to nic innego jak upośledzenie niektórych czynności. Może być ono spowodowane przyjmowaniem leków. Jakie to leki?

1. Antybiotyki
Antybiotyki zabijają dobre bakterie, przez co wpływają na funkcjonowanie mózgu. Serotonina jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników w mózgu. Jej niedobór może wywołać depresję, migrenę i inne choroby.2. Leki przeciwhistaminowe
Leki te sprzedawane są bez recepty. Znacznie zmieniają on e funkcje mózgu poprzez zahamowanie wydzielania acetylocholiny, czyli przekaźnika odpowiedzialnego za pamięć. Obniżony poziom może wywołać otępienie, utrate pamięci, problemy z widzeniem splątanie i delirium.

3. Leki nasenne
Leki nasenne osłabiają aktywność mózgu w obszarach odpowiedzialnych za naukę i pamięć.

4. Statyny
Stosowane podczas obniżenia cholesterolu statyny wpływają także na obniżenie cholesterolu w mózgu co zmniejsza jego sprawność.

5. Neuroleptyki
Leki stosowane podczas paranoi, schizofrenii, powodują kurczenie się szarych komórek, co sprawia problemy z zapamiętywaniem i pojawia się otępienie.

6. Leki na nadciśnienie
Poprzez działanie epinefryny i norepinefryny powodują utratę pamięci.

7. Leki antydepresyjne i przeciwlękowe
Leki te blokują działanie serotoniny i norepinefryny w mózgu, przez co osłabiają aktywność mózgu z pamięcią krótko i długoterminową

8.Leki przeciwbólowe i przeciwdrgawkowe
Oba te leki blokują dopływ sygnałów do układu nerwowego i zmniejszają reakcję na ból, co powoduje spowolnienie reakcji mózgu.

9. Leki na chorobę Parkinsona
Aktywują one szlaki sygnałowe dla dopaminy. Ma to ogromny wpływ na pamięć. Może doprowadzić do rozwoju demencji lub choroby Alzheimera.

To może Cię zainteresować:  Naukowcy ustalili, że osoby po 40-tce powinny pracować tylko 3 dni w tygodniu