Władze Uniwersytetu Warszawskiego chcą utworzyć własny Wydział Lekarski. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, na uczelni pojawiają się pogłoski, że ma go zorganizować były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Władze Uniwersytetu Warszawskiego chcą utworzyć własny Wydział Lekarski. Ma on ruszyć od przyszłego roku akademickiego. Rektor UW prof. Alojzy Nowak zapowiadał utworzenie wydziału medycznego już podczas październikowej inauguracji.

Pracowaliśmy nad federalizacją. Z rektorem WUM prof. Zbigniewem Gaciongiem doszliśmy do wniosku, że będziemy współpracować we wszystkich możliwych dziedzinach, ale prawdopodobnie UW utworzy swój niezależny Wydział Lekarski – powiedział.

Uczelnia nie ujawniła szczegółów dotyczących nowej jednostki. Pojawiają się jednak pogłoski, że na czele wydziału lekarskiego UW mógłby stanąć były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wygląda to na stawianie przed faktem dokonanym. Wszystko dzieje się po cichu i bardzo szybko. A przecież utworzenie Wydziału Lekarskiego to ogromne wyzwanie. Nie wystarczą przysłowiowa kreda i tablica. Potrzebne są zaplecze, laboratoria, kadra – powiedział „Wyborczej” jeden z profesorów UW, który chciał zachować anonimowość.
Z pewnego źródła usłyszałem, że nowy wydział ma zorganizować były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dla uniwersytetu to obciążenie. Odszedł w niesławie w środku pandemii, nie rozliczając się z maseczek od instruktora narciarstwa, z niedziałających respiratorów kupionych od handlarza bronią. Ta osoba na pewno nie przyniesie chwały Uniwersytetowi Warszawskiemu – dodał.

Rzeczniczka UW dr Anna Modzelewska nie odniosła się do tych doniesień. W e-mailu do redakcji „Wyborczej” potwierdziła jedynie, że powstanie nowego wydziału „planowane jest w roku akademickim 2022/23”.

To może Cię zainteresować:  Nagranie z niemieckiego marketu. Polka pokazała cenę cukru

W 2018 r. ruszyły prace nad utworzeniem federacji UW i WUM. Uczelnie miały prowadzić wspólnie badania, niektóre kierunki studiów i zajęcia dydaktyczne. „Wyborcza” zaznacza, że prace przerwano po tym, gdy we wrześniu 2020 r. zmienił się rektor UW. Informatorzy gazety twierdzą, że prof. Alojzy Nowak nie ukrywał, że jest przeciwnikiem federacji.

Prof. Nowak, jeszcze jako dziekan Wydziału Zarządzania, na posiedzeniach senatu przekonywał, że federacja będzie oznaczać przejęcie przez UW długów szpitali – przekazała osoba, która brała udział w posiedzeniach senatu.

Zamiast współpracy będzie konkurencja z najlepszą medyczną uczelnią w Polsce – komentuje jeden z profesorów.

Rzeczniczka UW zaznaczyła, że „współpraca z WUM będzie kontynuowana”. „Wypracowywane rozwiązania będą rezultatem potrzeb obu uczelni. Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o wspólnych kierunkach czy zajęciach” – stwierdziła.