Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa w wielu krajach Europy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował we wtorek o kolejnych przypadkach nowej mutacji w Polsce. – Mamy 72 przypadki tego wariantu – powiedział w TV Republika. Zabrał także głos na temat ewentualnych obostrzeń.

  • Wariant Omikron zdecydowanie łatwiej niż Delta przenosi się z człowieka na człowieka – przypomniał w Republika TV Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia dodał, że „łatwiej zakażamy się Omikronem i to powoduje, że z populacji wariant Delta będzie znikał”.

Omikron w Polsce. Co z obostrzeniami? Kraska wyjaśnia

  • W krajach Europy Zachodniej już praktycznie dominuje wariant Omikron […] W innej stacji mówiłem dziś niedawno, że mamy potwierdzone 65 przypadków Omikronu, ale przed chwilą dostałam kolejną informację, że już mamy 72 przypadki tego wariantu w naszym kraju – poinformował Kraska. – Widzimy więc, że także w naszym kraju, z godziny na godzinę, będzie przybywało (zakażeń – red.) tego nowego wariantu – zauważył.

Jesteśmy przygotowani, aby także nasza ochrona dała radę, by zwiększyć liczbę łóżek, abyśmy mogli przyjąć wszystkich pacjentów, którzy będą wymagali hospitalizacji w czasie zakażenia tym nowym wariantem – zapewnił wiceminister.

Wiceszef MZ pytany był w Polsat News o obostrzenia związane ze wzrostem przypadków nowej mutacji. – Na pewno trzeba coś przedsięwziąć, aby ograniczyć naszą międzyludzką komunikację – zaznaczył. – Wiele różnych projektów leży na stole. Nie chciałbym mówić o szczegółach, bo one będą żywo dyskutowane w dniu jutrzejszym – zapowiedział.

To może Cię zainteresować:  "Cichy zabójca" rozwija się w ukryciu. Oto trzy wczesne sygnały

Kraska dodał, że nauka zdalna w szkołach powinna się zakończyć zgodnie z planem, czyli 9 stycznia. – W wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie zakażeń jest bardzo dużo, widzimy, że dzieci uczą się w szkołach stacjonarnie. Na dziś to nie jest u nas zagrożone, ale ta sytuacja przy kolejnych falach jest bardzo dynamiczna – podkreślił.