Nowe badania przeprowadzone przez japońskich naukowców nie napawają optymizmem. Wykazały one, że wariant Omikron może przetrwać na ludzkiej skórze i plastikowych powierzchniach znacznie dłużej niż poprzednie szczepy COVID-19.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto postanowili sprawdzić, jak długo Omikron może przetrwać na plastiku i skórze. Okazuje się, że jest on dużo bardziej wytrzymały niż poprzednie szczepy COVID-19.



Jak długo Omikron może przetrwać na skórze i plastiku?

Z badania wynika, że Omikron może przetrwać na plastiku średnio 193,5 godziny, czyli ok. 8 dni, a na skórze ponad 21 godzin. Dla porównania oryginalny wariant koronawirusa z Wuhan przeżywał na powierzchniach plastikowych 56 godzin, a na ludzkiej skórze 8,6 godzin.

Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia – przekazali autorzy publikacji.

Badanie japońskich naukowców nie zostało jeszcze zrecenzowane. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Omikron występuje we wszystkich krajach UE i stał się dominującym wariantem w większości państw członkowskich.

To może Cię zainteresować:  To koniec 500 plus i dodatkowych emerytur? Potrzeba pilnych cięć