Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, o zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju. Po błyskawicznym rozpatrzeniu wniosku, został on zaakceptowany.

Wniosek Putina został wniesiony do porządku obrad Dumy Federacji Rosyjskiej. Agencja TASS podaje, że stosowne komisje Rady Federacji już rozpatrzyły wniosek i prezydent otrzymał zgodę na użycie armii w tzw. republikach ludowych na wschodzie Ukrainy – Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL). (PAP)

Putin ma zgodę na użycie wojsk

Wcześniej prezydent Rosji podpisał ustawy o ratyfikacji umów o przyjaźni i współpracy z separatystycznymi tzw. republikami ludowymi DRL i ŁRL – informuje Reuters. Ratyfikację zaakceptowały obie izby rosyjskiego parlamentu.

W poniedziałek Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy. We wtorek władze NATO zorganizowały nadzwyczajne spotkanie ambasadorów 30 państw członkowskich Sojuszu z przedstawicielem Ukrainy. Chwilę po godz. 17 głos zabrał sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

Wszystko wskazuje na to, że Rosja nadal panuje atak w pełnej skali na Ukrainę. Rosja obiecała, że zmniejszy swoje siły, a cały czas je zwiększa. (…) W poniedziałek wieczorem kolejni rosyjscy żołnierze wkroczyli do Donbasu. Widzimy, że coraz więcej ich sił jest gotowych do ataku – mówił Stoltenberg.

Szef NATO podkreślił, że nie jest za późno na dyplomatyczne rozwiązanie. Po raz kolejny zaapelował do Władimira Putina, aby nie używał swojej armii poza granicami Rosji, na terenach uznawanych za część Ukrainy. „Apelujemy do Rosji o wstrzymanie działań. Moskwa nadal może wybrać dialog polityczny z NATO” – dodał.

To może Cię zainteresować:  Straszny wypadek Polki w Turcji. Każdy dzień kosztuje 25 tys. zł