Rosyjskie siły okupacyjne weszły na teren byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Po zaciętej walce utraciliśmy kontrolę na teren elektrowni w Czarnobylu – poinformował doradca szefa Kancelarii Prezydenta Michaił Podoliak.

tan byłej elektrowni jądrowej w Czarnobylu, obiektów izolacyjnych i składowisk odpadów jądrowych jest nieznany – poinformował Podoliak.
Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się – przekazał wcześniej Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. O sprawie poinformowano władze Szwecji.

To wypowiedzenie wojny całej Europie – podkreślił prezydent Ukrainy.

Rosjanie zajęli Czarnobyl. „Pył może przykryć kraje UE”
Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – potwierdził na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Ostrzegł, że jeśli ostrzał artylerii uszkodzi składy odpadów promieniotwórczych, to „pył radioaktywny może przykryć terytorium Ukrainy, Białorusi i krajów UE”.

Siły Gwardii Narodowej, które ochraniają składy niebezpiecznych odpadów radioaktywnych, stawiają zaciekły opór – napisał Heraszczenko.

Michaił Podoliak zaznaczył, że nie są wykluczone akty sabotażu w strefie czarnobylskiej.

To może Cię zainteresować:  Warszawa. Pacjenci z podejrzeniem małpiej ospy. Zakazić można się przez dotyk

Po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku, wokół elektrowni utworzono kilkanaście zamkniętych stref. W grudniu 2000 roku wyłączono ostatni pracujący reaktor. W związku ze złym stanem budowli i zapadającym się dachem podjęto budowę nowej kopuły, tzw. arki. Na miejscu wciąż składowane są odpady radioaktywne, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Wraz z doniesieniami o próbie zajęcia przez Rosjan Czarnobyla, pojawiły się także informacje o rosyjskich żołnierzach w pobliżu elektrowni wodnej w obwodzie charkowskim.

Na teren kachowskiej elektrowni wodnej o 11.28 weszły nieznane uzbrojone osoby, na tamie elektrowni stoją czołgi bez oznakowania – przekazało ukraińskie MSZ.

W czwartek 24 lutego w godzinach porannych Władimir Putin ogłosił „specjalną operację wojskową na Ukrainie”. Tym samym Rosja rozpoczęła inwazję na sąsiadujący z Polską kraj. Ostrzelano budynki wojskowe i lotniska w na terenie całego kraju. Nieustannie pojawiają się doniesienia o ofiarach śmiertelnych i rannych także wśród ludności cywilnej.