Białoruski bloger NEXTA udostępnił w mediach społecznościowych nagrania ukazujące tysiące żołnierzy z czeczeńskich oddziałów Rosgwardii, przygotowujących się do wysłania na Ukrainę. „Kadyrowcy” mają wesprzeć wojska Putina.

W czwartek wieczorem media obiegły zdjęcia ze spotkania przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa z szefem Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji Wiktorem Zołotowem. Na fotografiach ukazano także czeczeńskie oddziały Rosgwardii, wykonujące namaz w lesie na granicy białorusko-ukraińskiej.

Kadryowcy przygotowują się do wysłania na Ukrainę

Z nagrań, które w piątek udostępnił białoruski bloger NEXTA wynika, że siły Achmada Kadyrowa, popularne nazywane „kadyrowcami”, przygotowują się już do wysłania na Ukrainę, gdzie będą wspierać rosyjskie wojska.

Na jednym z filmów widać tysiące czeczeńskich żołnierzy zebranych na placu w rosyjskim mieście Grozny. Trzymają zarówno czeczeńską, jak i rosyjską flagę. Inne wideo ukazuje uzbrojonych kadyrowców biegnących ulicami miasta, wokół porozstawiane są wojskowe pojazdy.

Grozny przygotowuje się do transportu bandytów Kadyrowa na Ukrainę. Poparcie dla Ukrainy wyrażają jednak prawdziwi Czeczeni – NEXTA napisał na Twitterze.

Ramzan Kadyrow jest bliskim sprzymierzeńcem Władimira Putina. Eksperci już dawno wskazywali, że siły specjalne Gwardii Narodowej w Czeczenii są gotowe wesprzeć Rosję w inwazji na Ukrainę. Kadryowcy nie cieszą się dobrą sławą. Formacja zawsze działała jako „gwardia pretoriańska” Kadyrowa, składa się z czeczeńskich rebeliantów, którzy stali się lojalistami Putina.

Sam Kadyrow był wielokrotnie oskarżany o udział w porwaniach, zabójstwach i torturach obrońców praw człowieka i krytyków jego polityki w Czeczenii, a także w innych regionach Federacji Rosyjskiej i za granicą. Generał jednak oficjalnie zaprzecza tym oskarżeniom.

To może Cię zainteresować:  Polka wszystko nagrała. Oto jak wygląda niemiecka plaża