Wiele osób na to czekało! W czwartek, 24 marca 2022 roku, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planach zniesienia kolejnych obostrzeń. Od kiedy nie będziemy musieli nosić maseczek?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że mamy widoczne spadki zakażeń koronawirusem w Polsce. Sytuacji epidemicznej nie pogorszył powrót uczniów do szkół, ani też masowy przyjazd uchodźców z Ukrainy. Kiedy więc przestanie obowiązywać przymus noszenia maseczek?Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od czterech dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. – zauważył Adam Niedzielski na konferencji.

Niedzielski podkreślał, że prognozy napawają optymizmem. Podobnie zresztą jak sytuacja w innych krajach, które podjęły decyzję o znoszeniu ograniczeń. Restrykcje zlikwidować postanowił też polski rząd, na co zanosiło się od jakiegoś czasu.

Koronawirus w Polsce. Koniec maseczek! Od kiedy?

Od 28 marca nie będzie trzeba zasłaniać twarzy przy użyciu maseczek. „To zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych, bez względu na to, czy mówimy o pacjentach, czy pracownikach” – zaznaczał Adam Niedzielski.

Zniesienie obowiązku nie oznacza, że maseczki nie mogą być używane, gdy identyfikujemy, że ryzyko zakażenia jest duże. Jeżeli jesteśmy w dużych skupiskach ludzkich, rekomenduję, by tych maseczek używać – podkreślał minister zdrowia.

Kwarantanna dla domowników, izolacja domowa i kwarantanny w związku z wjazdem do Polski też zostają zniesione (od 28 marca). Zastrzeżenia dotyczą tu pacjentów zakażonych (zwykłe zwolnienia lekarskie bądź samoizolacja).

To może Cię zainteresować:  Anna Moskwa poucza Polaków. "Ja obniżyłam temperaturę w domu do 17 stopni"

Ponadto sanepid nadal będzie mógł nakładać kwarantanny i izolacje, ale tylko w przypadku wystąpienia dużych ognisk, czyli w szczególnych sytuacjach.