W miejscowości Rubiżne wojska rosyjskie ostrzelały zbiornik z kwasem azotowym. Mieszkańcy obwodu ługańskiego nie mogą otwierać okien. Konieczne jest także założenie maseczki.

Rosjanie kontynuują ostrzał w Ukrainie. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że we wtorek miejscowości Rubiżne wojska rosyjskie ostrzelały zbiornik z kwasem azotowym.Sytuacja jest bardzo trudna. Władze Ukrainy proszą wszystkich o pozostanie w domach i zamknięcie okien. Z nagrania opublikowanego w serwisie Telegram wynika także, że mieszkańcy proszeni są o nałożenie masek ochronnych. Władze ostrzegają, że kiedy kwas azotowy dostanie się do oczu, należy go umyć pod bieżącą wodą.

Pary kwasu azotowego mogą zagrozić życiu i zdrowiu mieszkańców. Przy łagodnych zaburzeniach występują objawy zapalenia oskrzeli, łagodnego zapalenia oskrzelików, czy senności.

Kwas azotowy nie jest bezpieczny, gdy jest wdychany i gdy dostanie się na skórę i błony śluzowe. W przypadku cięższych powikłań na oczach, kwas azotowy powoduje poważne obrażenia z dużą martwicą rogówki i zapaleniem spojówek, co prowadzi do utraty oczu.

Pole walki

Jak poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, w Popasnej i Rubiżnem, miastach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, trwają ostrzały i walki uliczne. Służby ratownicze nie mogą się przedostać do niektórych dzielnic.

Wojska Władimira Putina opuszczają co prawda zachód Ukrainy, ale Rosja przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy na wschodzie Ukrainy.

To może Cię zainteresować:  Stał za zbrodniami w Mariupolu. Ukraińcy podjęli decyzję