Wysokie ceny węgla zmusiły Polaków do szukania tańszego opału. Wielu wykupuje drewno z lasów. Jednak jak się okazuje zainteresowanie jest tak duże, że niektóre nadleśnictwa zdecydowały się wprowadzić limity na drewno.

Sprawę przybliżono w materiale „Wydarzeń” na antenie Polsat News. Polacy masowo wykupują drewno z nadleśnictw. Jednak prawdopodobnie nie wystarczy go dla wszystkich chętnych. – Dzisiaj w całym nadleśnictwie, w 10 leśnictwach, zapas tego drewna to jest 120 kubików. Kiedyś mieliśmy tyle drewna w jednym leśnictwie – tłumaczy w materiale leśniczy Zbigniew Pleśniarski z Nadleśnictwa Zdroje.Drewno z lasu jest o wiele tańsze niż węgiel. Leśnicy tłumaczą, że każde jego ilości są teraz sprzedawane niemal zaraz po ścięciu.

Niemalże od razu po odbiorze przez leśniczego wyjeżdża z lasu. Największą popularnością cieszy się oczywiście drewno liściaste twarde. Natomiast w tej chwili nie ma to znaczenia. Każde drewno jakie się pojawia, miękkie czy iglaste, też jest sprzedawane natychmiast – mówił Szymon Żak z Nadleśnictwa Oława w materiale „Wydarzeń”.

Nadleśnictwa wprowadzają limity na drewno

Jak się jednak okazuje, niektóre nadleśnictwa już zdecydowały się wprowadzić limity zakupy drewna na osobę. Wszystko przez to, że w lasach zaczyna brakować drewna opałowego, a nie da się go po prostu wyprodukować.

Ze względów ludzkich po prostu, okoliczni mieszkańcy mają pierwszeństwo przed przemysłem – tłumaczy zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łomża Waldemar Witkiewicz. 

Przypominamy, że cena drewna opałowego różni się w zależności od nadleśnictwa i gatunku drewna. W Nadleśnictwie Oleśnica za drewno sosnowe trzeba zapłacić 290 zł za m³, za drewno bukowe natomiast 210 zł. Gałęziówka, czyli tzw. chrust kosztuje 12 zł za m³. W Nadleśnictwie Gdańsk za drewno iglaste trzeba zapłacić ok. 200 zł za m³, drewno liściaste jest nieco droższe i kosztuje ok. 230-260 zł za m³

To może Cię zainteresować:  Osiłek z bmw pobił kierowcę. Niepokojące nagranie z Warszawy