Pewnie ciężko będzie w to uwierzyć ale przed czystą wodą jest jeszcze 9 napojów, które skuteczniej nawadniają organizm i gaszą pragnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu St. Andrews pod okiem Ronalda Maughana wzięli pod lupę 13 najbardziej popularnych napojów. Jak się okazuje zwykła woda, jak i woda gazowana są praktycznie na końcu listy jeśli chodzi o nawodnienie. Znacznie lepiej wypadły napoje zawierające białko, tłuszcz i nieznaczne ilości cukru. O wiele lepiej nawadniają i utrzymują ten stan na dłużej.Skład napoju ma ogromne znaczenie. Długość określonego stanu nawodnienia zależna jest od tego jak organizm reaguje na napój. Mleko w przeciwieństwie do wody zawiera laktozę białko tłuszcz i sód. Znajdujące się w mleku składniki zatrzymają wodę w organizmie. Podobnie będą działać elektrolity, które oprócz sodu zawierają w swoim składzie jeszcze potas i cukry.

Z reguły im więcej cukru w napoju, tym efekt nawodnienia będzie gorszy, dlatego lepiej sięgać napoje niesłodzone, gdyż cukier w żołądku pozostaje dłużej niż woda.

Co z kawą? Jeśli będzie ona zawierać nie więcej niż 80 mg kofeiny będzie gasić pragnienie podobnie jak woda. W przypadku zbyt wielkiej ilości kofeiny kawa będzie miała właściwości odwadniające. Na szczęście można dodać do niej mleka, jednak już wtedy będzie ona dostarczać nam kalorii. wszystko zależy od tego ile takich kaw dziennie wypijamy.

Naukowcy wzięli pod lupę 13 napojów Efekt nawodnienia oceniali po 4 godzinach od wypicia danego napoju. Które z nich gaszą pragnienie najlepiej?

To może Cię zainteresować:  Tani węgiel. Polacy znaleźli alternatywę- kosztuje 20 zł za opakowanie.

1.Odtłuszczone mleko

2.Doustne roztwory do nawadniania

3.Mleko pełnotłuste

4.Sok pomarańczowy

5.Cola

6.Cola dietetyczna

7.Zimna herbata

8.Herbata

9.Napój izotoniczny

10.Woda niegazowana

11.Woda gazowana

12.Jasne piwo

13.Kawa

Jesteście zaskoczeni?